Jednou vetou

MZVaEZ nerokuje o muničných skladoch, vyjadrenia J. Pašku označilo za klamstvá

Jaroslav Paška

foto: TASR

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR sa vo svojom stanovisku ohradilo voči tvrdeniam poslanca Národnej rady (NR) SR Jaroslava Pašku (SNS) a označilo ich za klamstvá. Zdôraznilo, že nerokuje o muničných skladoch, pristávacích dráhach alebo skladoch paliva.

„Toto nie je agenda MZVaEZ SR, ale Ministerstva obrany (MO) SR,“ dodalo s tým, že rezort diplomacie vedie iba rokovania o rámcovej dohode s USA, a to za plnej účasti MO SR a na jeho žiadosť.

V dohode s USA Paška nevidí pomoc Slovensku,ale dobudovanie amerických kapacít

Text, ktorý na tlačovej konferencii Paška citoval, označilo MZVaEZ za neaktuálny. „Je to jeden z pracovných návrhov textu, ktorý slovenská strana odmietla. Zverejnenie tohto neaktuálneho dokumentu možno vnímať ako účelový krok s cieľom pripraviť Slovensko o možnosť dohodnúť sa so Spojenými štátmi americkými na podmienkach poskytnutia finančnej podpory, ktoré budú pre SR výhodné,“ konštatoval rezort diplomacie.

Za nehoráznosť MZVaEZ považuje aj prirovnanie, že rokuje o Dohode o obrannej spolupráci s USA ako o pozývacom liste. „Hlavnou pozíciou SR v rokovaniach s USA je zachovanie si suverenity, rešpektovanie Ústavy SR a slovenských zákonov,“ pripomenulo ministerstvo svoj postoj, ktorý na štvrtkovom zasadnutí parlamentného výboru pre európske záležitosti prezentoval aj šéf rezortu Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Paška na tlačovej konferencii uviedol, že SNS očakáva od premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby pri Dohode o obrannej spolupráci s USA odmietol pokračovať v postupe, ktorý zvolil rezort diplomacie. O obrannej spolupráci s USA majú Pellegrini, Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš (SNS) hovoriť v piatok (22.3.).

Zosnulému vojnovému veteránovi M. Píkovi sa poďakovali prezident aj premiér

Šéf slovenskej diplomacie očakáva, že sa podarí dostať debatu o dohode do štandardných rámcov. Lajčák aj jeho rezort si myslia, že podpis dohody je pre Slovensko dobrý.

Rezort obrany minulý týždeň informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Rozhodnutie MO SR prekvapilo rezort diplomacie, kritizoval ho aj prezident SR Andrej Kiska a niektorí opoziční aj koaliční poslanci.

Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko následne vyhlásil, že nikto neodmietol financie z USA na opravu slovenských letísk, lebo žiadne financie ponúknuté neboli.

Pellegrini: V rokovaniach o obchode s USA podporujeme tzv. malú dohodu

MO SR potom vysvetlilo, že neodmietlo financie z USA na modernizáciu vojenských letísk. Najprv však podľa neho treba dokončiť rokovania o Dohode o obrannej spolupráci. Tie má podľa Gajdoša v gescii rezort diplomacie, ktorý však zatiaľ neakceptoval pripomienky Gajdošovho rezortu.

Môže vás zaujímať

Počet voliteľných hodín v školách by sa mohol navýšiť, zvažuje minister