Jednou vetou

MZVaEZ v súvislosti so streľbou na Novom Zélande nekontaktovali žiadni Slováci

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR/AP

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR ani zastupiteľský úrad v Austrálii nekontaktovali v súvislosti so streľbou na ľudí v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch žiadni občania SR. Informoval rezort diplomacie.

Ministerstvo odporúča občanom cestujúcim do tejto oblasti riadiť sa inštrukciami a pokynmi tamojších úradov. „A v prípade núdze kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Canberre +61 487201047,“ uviedol tlačový odbor rezortu. Dodáva, že šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák prostredníctvom sociálnych sietí kondoloval pozostalým „tohto otrasného teroristického činu na Novom Zélande“.

Aktualizované: Počet obetí streľby v mešitách na Novom Zélande sa zvýšil na 49

„Som šokovaný a zdesený z teroristických útokov na nevinných ľudí v meste Christchurch. V myšlienkach sme s rodinami obetí. Zraneným želáme rýchle uzdravenie a ľuďom na Novom Zélande veľa síl v týchto ťažkých chvíľach,“ napísal Lajčák na Twitteri.

Streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala 49 obetí. Jedného zo štvorice zadržaných, ktorým je nemenovaný dvadsiatnik, obvinili z vraždy. Muž predstúpi pred súd v sobotu (16. 3.). Účasť ďalších dvoch zadržaných polícia preveruje. Štvrtá zadržaná osoba nemala pravdepodobne s útokom nič spoločné.

Môže vás zaujímať

Slovensko podáva pomocnú ruku Ukrajine. Poskytne prístroje a testy