Jednou vetou

Na Druckerove sanitky si posvietia kontrolóri

Nové sanitky stáli Ministerstvo viac ako 30 miliónov eur

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota, TASR

Keď Tomáš Drucker zistil pochybenie na ministerstve zdravotníctva padali trestné oznámenia, keď však rezort za jeho vedenia čelí vážnym podozreniam pri nákupe sanitiek, odvaha chýba aj časti opozície. Rokovanie mimoriadneho výboru NR SR pre zdravotníctvo rozdelilo opozíciu aj koalíciu. Výbor sa nakoniec uzniesol na tom, že tender sa musí skontrolovať Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Kalavská neprišla, Blanár utiekol

Ministerka Kalavská na výbor neprišla, za seba poslala vysvetľovať tender generálneho tajomníka rezortu Jozefa Ráža ml. a Martina Smatanu, ktorý je šéfom poradného orgánu ministerstva – Inštitútu zdravotnej politiky. Pred hlasovaním z výboru odišiel Juraj Blanár zo Smeru, jeho stranícky kolega Vladimír Baláž neprišiel vôbec a nedostavil sa ani Tibor Bastrnák z Most- híd. Ráž so Smatanom vysvetľovali a odpovedali na otázky poslancov skoro hodinu.

Kalavská bude vysvetľovať Druckerove sanitky

Nastavili nereálnu dodaciu dobu

Členovia sa pýtali napríklad na dôvody, prečo boli v tendri rozličné služby a tovar spojené, a do tendra sa tak nemohli prihlásiť rôzni dodávatelia – čo by mohlo výslednú sumu výrazne znížiť, ako aj na dôvody odstúpenia spoločnosti Volkswagen z druhého vyhláseného tendra po tom, čo bol prvý tender za zvláštnych okolností zrušený. Dotkli sa aj témy cien objednaných vozidiel, ktoré sa im zdali mimoriadne vysoké, ako aj dodacích lehôt, s ktorými dodávateľ vozidiel už niekoľko mesiacov mešká.

 Obyčajný politruk – myslia si o Rezníkovi viacerí za to, čo urobil…

Poslankyňa Zuzana Šebová zo Sme-rodina označila 3-mesačnú dobu dodania sanitiek od podpisu zmluvy, ako na to upozornil portál hlavne.sk za nereálnu.  Ráž priznal, že podozrivo krátku lehotu v tendri, ktorá bola zle nastavená nedokázal splniť splniť ani víťaz tendra spoločnosť LeasPlan. „Sú niektoré otázky, ktoré nedokážem zodpovedať, lebo by to bola špekulácia. Ja by som sa však radšej držal toho, čo vieme jednoznačne pomenovať. Čo sa týka meškania – odborníci asi mali pravdu, pretože už teraz sa ukazuje, že dodávateľ čas dodania neplní a už sú vyrubené penále. Už dnes to je vyše 70 tisíc eur,“ vysvetlil Jozef Ráž ml., generálny tajomník ministerstva zdravotníctva. Prečo sa v súťaži objavili vozidlá značky Ford netuší.

Druckerove sanitky sú podľa odborníkov predražené o milióny eur

Cigániková NKÚ na sanitky nechce?

Viacerých kritických výhrad, ktoré obsahuje analýza, ktorú dal portál hlavne.sk k dispozícii sa úradníci na výbore nevyjadrili. S prístupom a vysvetlením ministerstva bola spokojná opozičná poslankyňa zo SaS Jana Cigániková. Potom, ako jej kolegyňa Šebová navrhla, aby tender preveril Úrad pre verejné obstarávanie a smerácky poslanec Jozef Valocký žiadal uznesenie rozšíriť aj o Najvyšší kontrolný úrad, ktorý kontroluje hospodárnosť pri nakladaní s verejnými zdrojmi, oznámila, že hlasovania sa zdrží. Zdôvodnila to tým, že obaja páni kauzu vysvetlili nielen jej, ale aj jej mame a podľa nej takto časť Smeru zrejme bojuje proti vedeniu ministerstva. Valocký to odmietol.

Všetkých nepresvedčili

Vysvetlenia, ktoré poskytol Jozef Ráž, či Martin Smatana však nepresvedčili všetkých členov výboru o tom, že sanitkový tender nevyvoláva pochybnosti. O návrhoch na kontrolu NKÚ a ÚVO hlasovali dvakrát a oba návrhy boli schválené štyrmi hlasmi. Pochybným sanitkovým tendrom, pri ktorom štát mohol podľa analýzy vypracovanej odborníkmi na leasing a zdravotníctvo prísť o 6 miliónov eur sa teda v najbližšej dobe budú zaoberať tieto úrady, ktoré vysvetlia, či pre pochybnosti existujú pádne dôvody.

FOTO: 30 miliónové sanitky konečne v prevádzke

FOTOGALÉRIA ( kliknite na miniatúry ):

FOTO: To je ale drzosť! Danko si kvôli tomuto koleduje o poriadny prúser v koalícii

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky