Jednou vetou

Na horách je malé lavínové nebezpečenstvo, vo Vysokých Tatrách mierne

Ilustračné foto.

Foto: unsplash.com

Vo vysokohorskom teréne slovenských pohorí pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Výnimkou sú Vysoké Tatry, kde je mierne lavínové nebezpečenstvo (druhý stupeň).

Ako informoval Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku, vplyvom striedania teplôt v priebehu dňa a noci sa snehová pokrývka výrazne stabilizovala.

Horským záchranárom pomáhal aj vrtuľník: Dvojicu Poliakov zachraňovali do noci

„Horšia je situácia vo vysokých polohách nad 2000 metrov nad morom najmä na svahoch so severnou a severovýchodnou expozíciou, kde silný vietor počas posledného sneženia navieval sneh do dosiek a vankúšov. Na severných svahoch sa miestami v snehovej pokrývke nachádzajú aj kritické vrstvy hranatozrnného snehu. Uvoľnenie lavín je tu možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch,“ uviedol Sedlák.

V nedeľu ráno bolo na horách polooblačno, na západe a v kotlinách hmla a stredná oblačnosť. Teplota vzduchu sa udržuje v rozpätí od -8 do -4 stupne Celzia. Na hrebeňoch fúkal silný juhozápadný vietor do 20 metrov za sekundu v nárazoch. Snehová pokrývka je po predchádzajúcom oteplení a následne ochladení pomerne dobre stabilizovaná. Jej povrch je väčšinou tvrdý, zmrznutý a nosný.

Môže vás zaujímať

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka Hana Lyons končí, ale idú aj ďalší