Jednou vetou

Na hradnej veži Slanca obnovia ochodzu, pribudne aj časť schodiska

Ilustračné foto

Foto: TASR

Práce na obnove hradu Slanec, ktorá sa začala pred šiestimi rokmi, pokračujú aj tento rok. Od júna pracuje na pamiatke prostredníctvom úradu práce 20 nezamestnaných, ministerstvo kultúry poskytlo dotáciu 26 000 eur.

„Momentálne rekonštruujeme nárožie severozápadnej bašty, pokračujeme v obnove múra paláca, na ktorom sa objavil masívny výpadok a potrebujeme ho staticky zabezpečiť. Samozrejme, pokračujeme v obnove nášho skvostu – veže Nebojsa, kde sme minulý rok urobili nádherný podhľad strechy a podlažie medzi 5. a 6. poschodím. Pripravujeme sa na obnovu ochodze, jej pochôdznej časti a zábradlia,“ uviedol dnes pre TASR starosta obce Slanec Jozef Bela.

Z veže, ktorú sa podarilo zastrešiť v roku 2013, sa má v budúcnosti stať vyhliadka pre turistov. Projekt si však ešte vyžiada viacročné úsilie. Tento rok by malo podľa Belu pribudnúť vo veži aj točité schodisko medzi 4. a 5. podlažím.
Práce budú prebiehať do konca novembra.

Opravia aj časti hradných múrov

Nesústreďujú sa len na vežu, keďže tá je zastrešená, ale aj na časti hradných múrov, ktoré sú staticky nestále. Obec ako vlastník pamiatky spolupracuje pri obnove s občianskym združením Zachráňme hrad Slanec.

Gotický hrad bol zničený už v roku 1679 počas povstania Imricha Tököliho, život sa naň vrátil v 19. storočí, keď majiteľ panstva, gróf Forgáč, dal zrekonštruovať hradnú vežu a zriadil v nej rodové múzeum. To existovalo ešte do roku 1937. Neskôr začala veža chátrať a v roku 1945 vyhorela.

Môže vás zaujímať

Pri výbuchu v Bani Handlová zahynulo pred 11 rokmi 20 baníkov