Jednou vetou

Na hraniciach s Poľskom sa pred konferenciou OSN zintenzívnia kontroly

Ilustračné foto

foto: TASR

Na hraničnom priechode Slovenska s Poľskou republikou Trstená-Chyžné sa od štvrtka zintenzívnia kontroly motorových vozidiel aj chodcov z dôvodu konferencie OSN o klimatických zmenách, ktorá sa uskutoční v decembri v Katoviciach. Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Jana Balogová.

„Na hraničnom priechode Trstená-Chyžné je spoločné kontaktné pracovisko Polície Slovenskej republiky a Poľskej republiky. Doposiaľ sa vykonával spoločný výkon služby zhruba raz mesačne. Na základe požiadaviek poľskej strany bude od 22. novembra do 14. decembra spoločný výkon služieb intenzívnejší,“ uviedla Balogová.

Pellegrini nechce pre pakt OSN o migrácii spor s NR SR, verí, že Lajčák neodíde

Poľská Pohraničná stráž na svojej internetovej stránke informuje, že od štvrtka do 16. decembra dočasne obnoví hraničné kontroly na hraniciach s Nemeckom, Litvou, Českou republikou, Slovenskom, v námorných prístavoch a na letiskách. „Hranice je možné prechádzať iba na 264 vymedzených miestach. Kontroly budú vykonávať hliadky Pohraničnej stráže s použitím špecializovaných zariadení – mobilných terminálov a takzvaných schengenbusov. Tieto vozidlá majú vybavenie na vykonávanie hraničnej kontroly mimo hraničného priechodu,“ informuje Pohraničná stráž.

Zároveň pripomína, že má skúsenosti s dočasne obnovenými hraničnými kontrolami. „Na poľských hraniciach boli obnovené už trikrát – počas EURO 2012, samitu o klimatických zmenách v novembri 2013 a Svetového dňa mládeže a samitu NATO v roku 2016. Získané skúsenosti ukazujú, že dočasne obnovené hraničné kontroly nespôsobujú na hraniciach výrazné ťažkosti,“ dodáva na svojej internetovej stránke poľská Pohraničná stráž.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky