Jednou vetou

Na klimatickom pikniku apelovali na vládu, Pellegrini reaguje prijatými zákonmi

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Neformálna skupina Znepokojené matky zorganizovala v stredu klimatický piknik pred Úradom vlády SR v Bratislave. Na podujatie pozvali aj premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorému opäť tlmočili požiadavky týkajúce sa potreby prísnejších opatrení na zmiernenie dôsledkov klimatickej zmeny. Pellegrini aktivistom odkázal, že ochrana životného prostredia patrí medzi priority vlády a pripomenul niekoľko zákonov, ktoré prijala vláda.

Stredajšie podujatie sa konalo mesiac od klimatického pochodu rodičov, kde vyjadrili svoje obavy z klimatickej krízy. Na podujatí vtedy vyzvali vládu na urýchlené kroky smerujúce k zníženiu emisií skleníkových plynov a zdôraznili potrebu prísnejších opatrení na zmiernenie dôsledkov klimatickej zmeny.

Pre firmy by malo byť nevýhodné predávať nerecyklovateľné výrobky, povedal Sólymos

„Dodnes sme nedostali od predsedu vlády SR odpoveď a tak sme sa rozhodli pripomenúť mu naliehavosť klimatickej krízy piknikom priamo pod oknami jeho úradu,“ uviedla organizátorka podujatia Lucia Szabová.

Pellegrini na sociálnej sieti pripomenul, že vláda je v oblasti ochrany životného prostredia aktívna. „Svedčí o tom napríklad vo februári schválená Envirostratégia do roku 2030 s názvom Zelenšie Slovensko. Dali sme si ambiciózne ciele, ktoré začíname postupne napĺňať,“ uviedol premiér.

Od roku 2022 by sa mali zálohovať PET fľaše a plechovky

Pripomenul aj prijatie novely zákona o ochrane prírody, ktorá podľa neho rozširuje územia bez zásahov v národných parkoch na 50 percent. „Konkrétnymi opatreniami chceme motivovať mestá, obce, ale aj ich občanov k separovaniu odpadu. Takisto sme vo vláde schválili zákon o zálohovaní plastových a kovových nápojových obalov. Kým dnes vyzbierame len približne 62 percent plastových fliaš, zálohovanie môže zvýšiť tento zber na minimálne 90 percent,“ vysvetlil Pellegrini.

Premiér tiež vyzdvihol prijatie zákona o ochrane najvzácnejších vodohospodárskych oblastí, kde sú zásoby pitnej vody, známy ako tzv. Lex Žitný ostrov. „A napokon, tohto roku sme potvrdili Európskej komisii, že najneskôr v roku 2023 prestaneme podporovať výrobu elektrickej energie z uhlia a budeme hľadať iné uplatnenie pre ľudí, ktorí v tomto odvetví dnes pracujú,“ uzavrel premiér.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky