Jednou vetou

Na mediáciu k situácii v RTVS neprišli redaktori, SSN sa o ňu pokúsi znova

Ilustračná snímka

Foto: TASR/archív

Na mediáciu k situácii v RTVS, ktorú organizoval Slovenský syndikát novinárov (SSN), prišlo vo štvrtok len vedenie telerozhlasu. Z redaktorov podľa syndikátu napriek pozvánke neprišiel nikto. SSN avizoval, že sa mediáciu do mesiaca pokúsi zorganizovať znova.

Šéf spravodajstva RTVS Vahram Chuguryan zdôraznil, že vedenie spravodajstva je otvorené komunikácii s redaktormi na internej pôde, aj na pôde najväčšej stavovskej organizácie, ale toto stretnutie nevníma ako mediáciu.

Rezník: Odmietam spochybňovanie odbornosti a morálneho kreditu manažmentu

„Dostali sme od predsedu SSN viacero otázok týkajúcich sa medializovaných informácií o dianí v RTVS, čo je legitímnym právom najväčšej profesijnej organizácie. Rozhodli sme sa využiť toto pozvanie na diskusiu a zodpovedanie na všetky otázky predstaviteľov SSN. Čo sa týka samotnej mediácie, tak ako sme informovali aj na nedávnej tlačovej konferencii s generálnym riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom, o tú sa pokúsime najprv v rámci interného prostredia.“

SSN podľa svojho zástupcu a mediológa Jozefa Tinku nemá ambíciu robiť rozhodcu, iba ponúkol priestor na vecnú komunikáciu. “Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Verejnosti treba ukázať, že novinári dokážu rešpektovať jeden druhého a vedia sa dopracovať k obojstranne akceptovateľnému konsenzu,“ povedal Tinka.

Situácia v RTVS nie je dobrá, dokáže to Rezník napraviť?

Slovenský syndikát novinárov nebude komentovať stanoviská vedenia RTVS, pretože nepozná názory a dôvody nespokojnosti dotknutých redaktorov. Syndikát ponúkol, že do 30 dní sa pokúsi mediáciu zorganizovať znovu. SSN chce podľa vlastných slov byť iniciátorom širokej verejnej i odbornej diskusie o verejnoprávnosti médií.

Iveta Radičová v rozhovore aj o situácii v RTVS

Spravodajské odbory RTVS, ktoré reprezentujú vyše 30 zamestnancov spravodajstva, na sociálnej sieti tvrdia, že žiadnu pozvánku nedostali. Za jediného partnera na rokovanie tiež považujú šéfa RTVS Jaroslava Rezníka.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky