Jednou vetou

Na obnovu malých zdravotných ambulancií by mali Druckerovi pomôcť eurofondy

Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

Foto: archívne, TASR

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) chce mimo okresných a krajských miest obnoviť myšlienku malých zdravotných ambulancií v regiónoch. Ich nástupcami majú byť centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti, v danej oblasti by na jednom mieste združovali všeobecných lekárov a špecialistov.

Rezort zdravotníctva plánuje dať na inováciu takýchto ambulancií peniaze z eurofondov. „Prvú výzvu budeme predbežne vypisovať v septembri,“ uviedol Drucker na Facebooku. Na centrá by malo ísť v rokoch 2017 až 2020 približne 140 miliónov eur. Oprávnenými čerpateľmi a vlastníkmi budú podľa neho iba obce, mestá a vyššie územné celky (VÚC).

Viac lekárov do odľahlých oblastí

Drucker si je vedomý, že mimo väčších miest je náročnejšie získať lekárov a je tam menej peňazí, problémom má byť aj ich časová dostupnosť pre pacienta či slabá kontinuita starostlivosti. Integrované centrá by mohli zlepšiť koncentráciu lekárov v regióne.

„Malo by ísť o dôstojné nové ambulancie pod jednou strechou s aspoň dvoma všeobecnými lekármi a jedným pediatrom a možnosťou miesta pre špecialistu či zubára,“ vysvetlil minister.

Do úvahy prichádza stovka oblastí

Rezort teraz so zúčastnenými stranami rieši, ktoré lokality sú na umiestnenie integrovaných centier optimálne. Pre prvé kolo výzvy zatiaľ vychádza vyše 100 oblastí, je to však ešte v štádiu debát. Bratislavský kraj zaradil rezort medzi vylúčené body. V porovnaní s inými krajmi môže čerpať eurofondy v obmedzenom množstve.

O zriadení centier hovorilo ministerstvo už za predchádzajúcej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Ich koncept predstavilo pod vedením Zuzany Zvolenskej v októbri 2014. Chcelo tak zvýšiť počet lekárov na jednom mieste v danom mikroregióne. Na ich vybudovanie sa rovnako mali použiť eurofondy.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky