Jednou vetou

Laššáková sa plesla. Na oslavy Novembra 1989 vyčlenila takýto balík peňazí

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (SMER-SD)

foto: TASR

Na organizáciu podujatí pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie bude zo štátneho rozpočtu potrebných 1.768.000 eur, z toho pôjde v prípade 90.000 eur o kapitálové výdavky. Vyplýva to z návrhu na organizačné a finančné zabezpečenie podujatí k 30. výročiu Novembra '89, ktorý Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Jedným z najobsiahlejších plánovaných podujatí bude komplexný múzejno/výstavný projekt ohraničený Nežnou revolúciou a prvými slobodnými voľbami v júni 1990, pôjde o multimediálne programy, audiovizuálne prezentácie i videá s osobnosťami Novembra ’89. Expozície budú na Bratislavskom hrade, Národnom múzeu v Prahe, ráta sa i s expozíciou v Bruseli.

Kaščáková kritizuje rušenie koncesií dôchodcom, SNS hovorí o prvom kroku

Medzi plánovanými podujatiami sa objavujú výstavy, koncerty, diskusné večery, publikácie, premiéry divadelných inscenácií čerpajúcich námet z Nežnej revolúcie a jej osobností, ale aj celoštátna literárno/audiovizuálno/výtvarná súťaž pre deti November ’89 a my. Počas tohtoročného novembra by malo byť tiež tematické nasvietené priečelie Bratislavského hradu.

Predpokladom je i organizovanie ďalších podujatí v regiónoch, ktorých finančné zabezpečenie bude realizované mimo štátneho rozpočtu kombináciou verejných a súkromných zdrojov.

FOTO: V Prahe sa uskutočnila pravdepodobne najväčšia demonštrácia od 89. roku

Rezort kultúry v dokumente avizuje, že z hľadiska potrieb spolupráce pri zabezpečení dôstojných osláv zriadi koordinačný výbor zložený zo zástupcov ústredných orgánov štátnej správy a ich organizácií, Kancelárie Národnej rady SR, spolkov, Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) a ďalších partnerov.

Mediálnymi partnermi podujatí budú prioritne verejnoprávne inštitúcie TASR a RTVS. Vláda SR na svojom ostatnom rokovaní (19. 6.) odsúhlasila slávnostné podujatie, ktoré sa má konať v deň 30. výročia Nežnej revolúcie v novej budove Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, podujatie sa má objaviť v celovečernom formáte aj na obrazovke RTVS.

Dlhoročný redaktor RTVS nečakane končí. Dôvod? Manažérske rozhodnutie

Kabinet okrem toho poveril ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú (Smer-SD) predložiť návrh organizačného a finančného zabezpečenia podujatí k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Udalosti spojené so 17. novembrom 1989 sa zapísali do novodobých dejín Slovenska ako Nežná revolúcia. Začali sa ňou zásadné spoločenské zmeny, ktoré viedli k pokojnému rozdeleniu Českej a Slovenskej Federatívnej republiky na dva samostatné štáty. Sedemnásty november – Deň boja za slobodu a demokraciu – bol najskôr pamätným dňom, od roku 2001 je štátnym sviatkom.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky