Jednou vetou

Na prezidentské voľby môžu prísť aj pozorovatelia

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Na prezidentské voľby môžu prísť aj pozorovatelia. Nemusia sa vopred ohlasovať ani akreditovať. Stačí, ak sa vo volebnej miestnosti preukážu. Musia však počúvať pokyny predsedu volebnej komisie, aby nenarúšali priebeh hlasovania. Uviedlo ministerstvo vnútra.

 Slováci si budú v sobotu voliť prezidenta. Hlasovacie miestnosti budú otvorené od 7. do 22. h v 5940 okrskoch. O post hlavy štátu sa uchádza 13 kandidátov, voliť môže viac ako 4,45 milióna občanov žijúcich na Slovensku i v zahraničí. Voľby stoja viac ako 12,7 milióna eur.

Prezidenta SR si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. Na to, aby bol prezident zvolený už v prvom kole, musel by jeden z kandidátov získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Pokiaľ sa tak nestane, bude sa konať druhé kolo. Plánované je na 30. marca.

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Môže vás zaujímať

Štatistický úrad spracuje výsledky volieb v 50 pracoviskách s takmer 1 600 ľuďmi