Jednou vetou

FOTO: Rusko a Lališ odmietajú Dohodu o vine, Černák sa priznal, Volzová chce odškodné

Sylvia Volzová a Pavol Rusko

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Súdny proces roka sa koná od dnes vo väznici v Justičnom paláci v Bratislave. Kukláči sledujú dianie, zostava svedkov a obžalovaných je totiž skutočne výnimočná. Obžalovaný je bývalý riaditeľ a politik Pavol Rusko, ktorý si mal objednať pred dvadsiatimi rokmi vraždu spoločníčky Sylvie Volzovej. Proti Ruskovi svedčia známy mafián Mikuláš Černák a jeho niekdajšia pravá ruka Miloš Kaštan. Na vražde sa mal podieľať aj Robert Lališ alias Kýbel pohybujúci sa v top štruktúrach bratislavskej mafiánskej skupiny sýkorovci. A na súd príde aj Marián Kočner. Pozrite si foto z procesu!

Václav Hřích: Ľudia nevedia, čo práca europoslanca obnáša

Na dnešnom súdnom pojednávaní sa stretli Pavol Rusko, Robert Lališ, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Rusko a Lališ odmietli Dohodu o vine a treste s odôvodnením,  že nemôžu uzatvoriť dohodu o niečom, čo sa nikdy nestalo. Mikuláš Černák sa naopak, ku všetkému hneď na úvod priznal, rovnako tak Miloš Kaštan. Sudca Peter Juhás však vyhlásil, že priznanie neprijíma, musí dôjsť k riadnemu súdnemu dokazovaniu.

Sylvia Volzová požiadala súd o odškodenie 6 500 eur. „5000 eur je morálna škoda a 1 500 eur sú náklady vzniknuté s právnym zastupovaním,“ objasnil jej advokát Roman Kvasnica. Sylvia Volzová sa súdu priamo nezúčastňuje. Podľa jej advokáta „z obáv o život“. Podľa Senátu za to môže dostať pokutu. 

Na otázku ako sa dohovárala výška odmeny za likvidáciu S. Volzovej Miloš Kaštan uviedol: „Rusko povedal 20 miliónov a Černák áno.“ Volzovú chcel podľa Kaštana dať Rusko zlikvidovať podobne ako Bachledu. 

Pojednávanie je prerušené do piatku. 

Prísne bezpečnostné opatrenia sprevádzajú proces vo väzenskej časti Justičného paláca. Obžalovaný je Pavol Rusko. | foto: TASR

O čo v celom prípade ide?

O príprave vraždy Sylvie Volzovej povedal policajtom odsúdený zločinec Mikuláš Černák. Na jeseň 1997 mal vtedajší riaditeľ a majiteľ TV Markíza Pavol Rusko požiadať svojho priateľa, dnešného šéfa Slovenského futbalového zväzu  Jána Kováčika, aby mu sprostredkoval stretnutie s vtedajším bossom slovenského podsvetia Mikulášom Černákom.  Kováčik mal stretnutie sprostredkovať cez Miloša Kaštana. Následne sa uskutočnilo v Banskej Bystrici v sídle Černákovej Security 3 stretnutie, na ktorom Pavol Rusko odprezentoval M. Černákovi svoj zámer dať zlikvidovať spoločníčku Sylviu Volzovú.

Černák kvôli tomu kontaktoval bratislavských mafiánov, konkrétne Roberta Lališa alias Kýbla zo skupiny sýkorovcov. Nasledovalo stretnutie Černáka, Ruska, nebohých mafiánov Steinhubela, Čongrádyho a Havašiho v bratislavskom hoteli Holiday Inn, kde mal dať  Pavol Rusko všetkým fotografiu Sylvie Volzovej a odovzdať zálohu pol milióna korún, dnešných 16 596 eur. V decembri však Mikuláš Černák aj Miloš Kaštan skončili vo väzbe a Lališ uviedol, že prácu nedokončia, lebo majú obavy z úniku informácií.

Pavol Rusko: Volzová nie je obeť, ale agresor

Na veľkej a malej loptičke vysvetľoval P.Rusko vlani v decembri ako fungovala TV Markíza a STS Markíza a prečo podiel S. Volzovej bol preňho zanedbateľný. Volzová figurovala v STS Markíza, a mala nárok na 5 percent zisku TV Markíza. | foto: TASR

Pavol Rusko celé obvinenie zo strany Mikuláša Černáka odmieta. Podľa neho by jej smrťou nič nezískal. „Si naozaj myslíte, že ak Licenčná rada zasadala raz za mesiac, Volzová by zmizla, a mesiac by nikomu nechýbala? A ja by som prišiel na Licenčnú radu, že prepíšte na mňa, prosím jej 5 percentný podiel? A oni by sa spýtali – kde je Volzová? A ja by som povedal: Neviem. Veď by som bol prvý podozrivý a licenciu by zobrali. Ja rok a pol žijem s tým, že som vrah. Moje deti to čítajú. A ja som nič neurobil,“ vysvetľoval P.Rusko svoju verziu novinárom vlani v decembri.

Zločinecké komando v kauze vraždy Kuciaka; kto je kto?

Pravda je, že už v roku 1998 naopak, sýkorovci chránili Sylviu Volzovú. Podnikateľ Marián Kočner totiž kúpil pohľadávku S. Pohanku na TV Markíza a presvedčil Sylviu Volzovú, aby im ako druhá konateľka TV Markíza uznala pred notárom jej platnosť. Išlo o v prepočte 2 a pol milióna eur. Pavol Rusko sa vtedy kvôli kauze Gamatex musel obklopiť ochrankou.

Okrem Pavla Ruska popiera objednávku vraždy aj Robert Lališ. „Pán Lališ popiera, že by sa vôbec niekedy stretol či už  s pánom Černákom alebo s pánom Ruskom za účelom akejkoľvek objednávky diskreditácie poškodenej,“ vyhlásil po policajnom výsluchu R. Lališa jeho advokát Martin Pohovej. Podľa Lališa Černák vypovedal o objednávky vraždy účelovo, v snahe dosiahnuť prepustenie z výkonu trestu na slobodu.

 

Blíži sa finále kauzy zmenky?

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky