Jednou vetou

Na samite NATO poviem, ako si SR plní záväzky, uviedla Čaputová

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas príchodu na summit lídrov členských krajín NATO v anglickom Watforde 4. decembra 2019

foto: TASR/AP

Lídri členských krajín NATO sa na stredajšom samite budú venovať témam spoločnej obrany, zvyšovaniu súdržnosti a vzťahom s Ruskom a Čínou. Zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni šéfov štátov a vlád NATO sa koná meste Watford v anglickom grófstve Hertfordshire. Slovensko zastupujú prezidentka Zuzana Čaputová, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) a minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

„Ideme si spoločne pripomenúť 70. výročie od založenia tohto združenia, tohto spolku,“ povedala slovenská prezidentka po príchode na miesto konania stredajšieho samitu NATO. „Samozrejme, že sa budeme rozprávať o tom, ako čo najefektívnejšie zabezpečiť obranu a bezpečnosť našich občanov. Za Slovenskú republiku budem hovoriť o tom, ako si plníme naše záväzky,“ uviedla Čaputová.

Lídri NATO budú rokovať o posilňovaní spoločnej obrany a súdržnosti

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý piatok uviedol, že šéfovia štátov a vlád členských krajín sa na tejto vrcholnej schôdzke budú venovať zmenám v Severoatlantickej aliancii vrátane zvyšovania pripravenosti spojeneckých síl, využívaniu vesmíru ako nového operačného priestoru a plánom NATO v boji proti terorizmu. Lídri takisto majú rokovať o témach súvisiacich s kontrolou zbrojenia a vzťahoch s Ruskom a Čínou.

Stoltenberg pred samitom vyzval transatlantickú alianciu na väčšiu súdržnosť a odmietol pochybnosti a kritiku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na adresu stavu Aliancie. Stoltenberg je podľa vlastných slov presvedčený, že na zasadnutí v Londýne všetci lídri členských krajín vrátane Macrona „potvrdia silný záväzok voči našej spoločnej obrane“.

Na samite sa zúčastní aj americký prezident Donald Trump, ktorý do Británie odletel v pondelok, uvádza na svojej webovej stránke agentúra Reuters.

Zuzana Čaputová je medzi 28 najvplyvnejšími ľuďmi v Európe

Trump v utorok absolvoval rokovanie so Stoltenbergom, na ktorom sa venovali výdavkom jednotlivých členských krajín NATO na obranu. Stoltenberg zdôraznil vedúcu úlohu USA v tejto oblasti a pripomenul aj pokrok, ktorý v tejto oblasti dosiahli európske krajiny a Kanada.

S americkým prezidentom hovorili aj o ďalšom zdokonalení v oblasti pripravenosti spojeneckých síl, boji proti terorizmu, kontrole zbrojenia a o vzťahoch NATO s Ruskom a Čínou.

V utorok sa v Londýne konala slávnostná recepcia pri príležitosti 70. výročia založenia NATO, ktorú usporiadala britská kráľovná Alžbeta II., ako aj recepcia organizovaná predsedom vlády Spojeného kráľovstva Borisom Johnsonom.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky