Jednou vetou

Na Slovensko neprídu žiadni migranti bez nášho súhlasu, povedal Pellegrini

Predseda vlády SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Slovensko môže prijať až 1200 migrantov v rámci výpomoci susedným krajinám, ktoré sa ocitnú v núdzi. Na Slovensko však neprídu žiadni migranti bez toho, aby s tým vláda súhlasila. Povedal to v piatok slovenský premiér Peter Pellegrini na margo dohody o migrácii, ktorá sa v noci dosiahla na summite EÚ v Bruseli.

aktualizované: 12:21

Rokovanie v Bruseli bolo podľa Pellegriniho veľmi náročné – trvalo desať hodín a skončilo sa až o pol piatej ráno. „Podarilo sa nám dosiahnuť text, s ktorým môže byť spokojná aj Slovenská republika, ale hlavne s tým textom môže byť spokojná aj Európska únia, pretože tú zodpovednosť za Európsku úniu nesieme všetci… Musím veľmi oceniť, že konečne sa diskusia z roviny vynucovania relokácie a povinných kvót presunula do roviny dôslednej ochrany vonkajších hraníc, čo bola jedna z hlavných tém,“ povedal premiér a zdôraznil, že to je niečo, čo Slovensko presadzovala dlhodobo.

Lídri EÚ dosiahli významnú dohodu o migrácii

Na základe textu dohody by malo dôjsť k posilneniu agentúry Frontex – navýšením finančných i technických prostriedkov. EÚ je zároveň podľa Pellegriniho vyzvaná, aby prehodnotila systém hotspotov v tretích krajinách, kde prebehne rýchly proces vyhodnotenia. Ak by predsa len nejakí migranti do EÚ prišli, dohodlo sa, že „budú môcť v krajinách prvej línie vzniknúť kontrolované centrá“, tie však budú zriadené na dobrovoľnej báze.

Slovensko potrebovalo v tejto súvislosti uistenie, že preň nebudú vyplývať podmienky na povinné prerozdeľovanie. „Žiadni migranti neprídu na Slovensko bez toho, aby Slovensko súhlasilo,“ povedal premiér. Slovensko však podľa jeho slov „skôr vníma“, že má stále kapacitu na poskytnutie dočasnej pomoci – napríklad dočasného umiestnenia azylantov zo susedných krajín, napríklad Rakúska, ktoré sa ocitnú v núdzi, na svojom území. Takto, v akýchsi „štartovacích zariadeniach“, môže podľa Pellegriniho prijať až 1200 migrantov.

Pri reforme azylového systému EÚ nebude Slovensko prehlasované

Členské krajiny Európskej únie budú musieť dospieť ku konsenzu pri reforme spoločnej azylovej politiky. Už sa nestane, že by bolo Slovensko prehlasované systémom kvalifikovanej väčšiny. Na margo záverov dvojdňového summitu EÚ to v piatok v Bruseli uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Migranti by vôbec nemali mať možnosť vyplávať na cestu do Európy, uviedol Babiš

Reforma Dublinského nariadenia (Dublin III) mala byť jedným z hlavných bodov júnového zasadnutia Európskej rady, členské krajiny sa však pod taktovkou bulharského predsedníctva v Rade EÚ nedokázali dohodnúť na kompromise, ktorý by hlavy štátov a vlád na summite odobrili. Rokovania s cieľom dospieť k zhode medzi členskými štátmi na túto tému prevezme od 1. júla rakúske predsedníctvo.

Pellegrini v tejto súvislosti upozornil, že pri reforme spoločnej azylovej politiky sa nestane, že by bolo Slovensko prehlasované systémom kvalifikovanej väčšiny. „Tak, ako sa to už raz stalo,“ uviedol. Bolo to v septembri 2015 na Rade EÚ pre vnútorné záležitosti, keď sa prijal dočasný mechanizmus kvót na prerozdeľovanie utečencov z územia Grécka a Talianska.

Juncker na summite EÚ: Nechceme pôsobiť ako neokolonialisti

„Povedal som to otvorene niektorým z lídrov, že by aj z našej strany tá nedôvera v niektoré dokumenty nebola taká veľká, ak by sme už raz neboli obídení a pri povinných kvótach bolo použité hlasovanie väčšiny. To vnieslo určitú nedôveru a preto my musíme opatrne čítať a sledovať každú jednu vetu a vyjadrenia, aby tam neboli nejaké zadné dvierka,“ konštatoval Pellegrini.

V záveroch Európskej rady sa k tomuto bodu uvádza: „Musíme dosiahnuť konsenzus o Dublinskom nariadení, aby sme ho zreformovali na základe rovnováhy medzi zodpovednosťou a solidaritou“. Dokument neposkytuje časový harmonogram na dokončenie reformy azylovej politiky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky