Jednou vetou

Na Slovensku je potrebné zvýšiť povedomie o kybernetickej bezpečnosti

Ilustračné foto:

TASR

Mladých Slovákov je potrebné motivovať k štúdiu a práci v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Na Slovensku je stále nedostatok IKT (Informačné a komunikačné technológie) špecialistov. Slovensko v tejto oblasti zaostáva za priemerom krajín Európskej únie, vyplýva to z Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti pre Slovensko z dielne Európskej komisie.

Diskusiu o kybernetickej bezpečnosti vo verejnej sfére na Slovensku otvorili počas Globsec Chateau Bela Forum 2018 zástupcovia úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Jan Majtan, Lukáš Hlavička a Rastislav Janota z Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Informovala Henrieta Kunová z Globsecu.

Zaostávanie Slovenska za ostatnými krajinami môže podľa účastníkov diskusie súvisieť s nedostatkom povedomia o kybernetickej bezpečnosti a nízkou úrovňou digitálnej vzdelanosti.

Nákup 14 amerických stíhačiek F-16 dostal podpisom dokumentov zelenú

Zlepšiť situáciu môže štát tým, že podnikne kroky na zvýšenie počítačovej gramotnosti a pripravenosti, pričom by sa mal podľa Kunovej klásť dôraz aj na zvyšovanie informovanosti o kybernetických hrozbách a bezpečnosti. Je potrebné, aby mali občania k dispozícii informácie, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť problematike kybernetickej odolnosti a rizikám s tým spojených.

Kunová ozrejmila, že vzhľadom na nárast kybernetických útokov a tiež nedávny útok na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR argumentoval Majtan proti zneužívaniu strachu a hrozieb útokov ako spôsob na zvýšenie povedomia medzi ľuďmi. Členovia diskusie dospeli podľa jej slov k tomu, že zlepšiť situáciu na Slovensku by mohlo aj povzbudenie mladých ľudí, aby sa venovali tejto oblasti, čím by sa podnietil rozvoj počítačovej gramotnosti a mohol sa znížiť nedostatok pracovnej sily.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky