Jednou vetou

Na Slovensku je potvrdených ďalších šesť prípadov ochorenia na koronavírus

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (v popredí) počas príchodu na zasadnutie Ústredného krízového štábu SR v hoteli Bôrik v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 12. marec 2020.

Foto: SITA, Čunderlíková

Pred rokovaním krízového štábu to uviedol predseda vlády Peter Pellegrini.

Aktualizované 13:30

Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu na území celého Slovenska

Na Slovensku je potvrdených ďalších šesť prípadov ochorenia na koronavírus. Pred rokovaním krízového štábu to vo štvrtok uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini. Aktuálne je tak na Slovensku potvrdených 16 prípadov.

Vláda v stredu vyhlásila mimoriadnu situáciu na území celého Slovenska platnú od štvrtkového rána. Kabinet tak urobil v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia Covid-19 spôsobeným koronavírusom Sars-CoV-2 na území Slovenskej republiky.

„Vyhlásením mimoriadnej situácie môže vláda a príslušné štátne orgány použiť ustavenia zákona, ktoré inak použiť nemôže, napríklad niektoré rozhodnutia sa v tomto čase nebudú riadiť správnym konaním, dodržiavaním lehôt, odvolaním a podobne,“ informoval v stredu premiér. Mimoriadna situácia platí od štvrtka, 6. hodiny rannej.

Pre riziko šírenia koronavírusu platí na Slovensku od rána 6:00 mimoriadna situácia. Vláda SR rozhodla o jej vyhlásení v stredu 11. marca. Na základe mimoriadnej situácie si štát môže napríklad vynútiť od firiem dodávky medicínskeho tovaru, ak ho majú.

„Cieľom vyhlásenia mimoriadnej situácie je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti ohrozenia verejného zdravia z dôvodu ochorenia Covid-19 spôsobeným koronavírusom,“ vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva.

VIDEO: TK po zasadnutí krízového štábu

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Štvrtok 12. marca 2020

Ako v stredu 11. marca uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), pri vyhlásení mimoriadnej situácie má vláda právomoc prijať ďalšie opatrenia, nielen vo vzťahu k rozdeľovaniu ochranných prostriedkov zo skladu Štátnych hmotných rezerv, ale aj na zabezpečenie ďalšieho materiálu, ktorý je potrebné kúpiť. „Vláda nemôže byť v pozícii, že sa bude doprosovať niekomu, či nám niečo predá. Na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie si vynútime dodanie určitého zdravotníckeho materiálu od slovenských firiem,“ povedal a zároveň upresnil, že tak môžu štátne organizácie urobiť formou príkazov a nariadení a nie správnym konaním, ktoré má dlhý a byrokratický proces.

Pellegrini upozornil, že v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie nie je vydané žiadne usmernenie na plošný odklad plánovaných operácií v nemocniciach. Ústavné zdravotnícke zariadenia sa podľa jeho slov majú pripraviť na to, ako zvládnuť situáciu, ak by prišlo k veľkému nárastu infikovaných novým koronavírusom, ktorí budú potrebovať intenzívnu starostlivosť. „Vtedy, samozrejme, bude potrebné reorganizovať plánované operácie. Samozrejme sa to nemôže dotknúť tých, ktoré si vyžaduje záchrana života,“ dodal.

Dnes o 11:00 zasadá Ústredný krízový štáb, ktorý by mal rozhodnúť, či sa plošne zatvoria všetky školy na Slovensku na 14 dní. Tiež po ňom bude známe, či bude povinná karanténa platiť pre všetkých ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. V súčasnosti sa dvojtýždňová karanténa týka ľudí, ktorí sa vrátili z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu. Krízový štáb bude rozhodovať aj o tom, či sa skrátia otváracie hodiny klientských centier.

Vláda vyhlasuje a odvoláva mimoriadnu situáciu pre ohrozené územie alebo pre územie, kde vznikla mimoriadna udalosť. V tomto prípade sa týka celej Slovenskej republiky. Ministerstvo vnútra na svojej webovej stránke definuje mimoriadnu situáciu ako obdobie ohrozenia alebo pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. „Mimoriadnou udalosťou sa v našich podmienkach rozumie živelná pohroma, technologická havária, teroristický útok alebo kumulácia ich účinkov – katastrofa,“ uvádza rezort vnútra.

Do stredy 11. marca bolo na Slovensku potvrdených desať prípadov nákazy koronavírusom. V laborátoriách otestovali dokopy 713 vzoriek. Slovenská akadémia vied (SAV) sa ponúkla, že pomôže s testovaním. Denne by vedeli v SAV preveriť 500 vzoriek.

Svetová zdravotnícka organizácia považuje šírenie koronavírusu za pandémiu. Na celom svete sa nakazilo cez 120-tisíc ľudí, z ktorých viac ako 4-tisíc zomrelo.

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic