Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ: Na Slovensku potvrdili ďalších pacientov na Koronavírus

Na Slovensku počet prípadov nakazení koronavírusom pribúda

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

V piatok pribudlo na Slovensku 14 nových pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19.

Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuazana Eliášová, ďalších 354 testovaných vzoriek bolo negatívnych. Celkovo tak úrady k piatku evidovali 137 pozitívnych prípadov, pričom negatívny výsledok doteraz ukázalo 2570 testov.

Počet pacientov s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove v piatok 20. marca oproti štvrtku nestúpol. V nemocnici doteraz zaevidovali päticu pozitívnych vzoriek.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pripravilo interaktívnu mapu, ktorá informuje o šírení koronavírusu COVID19 na území SR. Údaje aktualizujú podľa zdroja Národného centra zdravotníckych informácií.

Lokalita bola určená podľa trvalého bydliska pozitívne testovanej osoby, alebo miesta aktuálneho pobytu pozitívne testovanej osoby, alebo miesta, kde bol vykonaný odber vzorky.

Aplikácia dostupná na adrese: https://portal.minv.sk/covid19map/

KORONAVÍRUS: INTERAKTÍVNA MAPA, KDE SI POZRIETE VÝSKYT NÁKAZY NA SLOVENSKUMinisterstvo vnútra Slovenskej republiky…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Piatok 20. marca 2020

Vysvetlivky:

  • Interaktívnu mapu si môžete priblížiť alebo oddialiť podľa potreby
  • Červené kruhy vyjadrujú počet potvrdených prípadov na okres
  • Po rozkliknutí sa dozviete aj okresy s najvyšším počtom prípadov

Pozor na podvodníkov

Polícia SR zároveň informuje a varuje, aby si ľudia dali pozor na podvodníkov, ktorí aktuálnu situáciu môžu zneužiť na získanie osobných údajov a ďalších citlivých informácií, ktoré by mohli byť zneužité a spôsobiť zbytočné škody. Preto spísala zásadné opatrenia, na ktoré by mali ľudia myslieť:

KORONAVÍRUS: PANDÉMIU VYUŽÍVAJÚ UŽ AJ PODVODNÍCI, TU SÚ RADY AKO IM NENALETIEŤPandémiu COVID-19 využívajú už aj…

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Sobota 21. marca 2020

 

Návrat Slovákov zo zahraničia

Zo zahraničia sa na Slovensko k dnešnému dňu vrátilo 1 059 ľudí. Ako informoval vedúci tlačového oddelenia ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZV) Juraj Tomaga, započítaní sú v tom aj občania, ktorí sa dnes večer vrátia letecky z Londýna. Viac ako 1 000 Slovákov prišlo domov individuálne, teda vlastnými autami či inými dopravnými prostriedkami. Za hranicami je podľa Tomagu stále 2 085 žiadateľov o návrat do vlasti.

„Najviac záujemcov o repatriáciu je v Spojenom kráľovstve 830 a v Spojených štátoch amerických takmer 240. Vysoký záujem je aj v Madride 160, v Rakúsku 132 či v Berlíne viac ako 100. Okolo 50 žiadateľov o repatriáciu sa hlási v krajinách ako Portugalsko, Mexiko, Nórsko či Kanada,“ informuje Tomaga.

Podľa údajov MZV už na Slovensko pricestovali ľudia z Tirolska, Maďarska či Prahy. V spolupráci s Českom a Maďarskom prepravili záujemcov z Maroka a Kanárskych ostrovov. „Dnes, respektíve zajtra, by mal prísť autobus z Ríma, rovnako autobus s 24 našimi občanmi zo Slovinska a Chorvátska. Zajtra by mala do Nemecka priletieť skupina 8 slovenských občanov z Dominikánskej republiky, ktorí boli repatriovaní špeciálnym nemeckým letom. Nasledovať bude ich doprava na Slovensko,“ informuje Tomaga s tým, že v nedeľu očakávajú príchod troch autobusov z Británie a ďalších troch autobusov z Holandska. Let zo Spojených štátov amerických je zatiaľ v procese príprav.

Ministerstvo vyzýva občanov, aby využívali elektronickú komunikáciu, keďže telefonické linky sú preťažené. „Stále platí, že vzhľadom na vysoký záujem našich občanov vyzývame, aby sa v maximálnej možnej miere snažili priblížiť k SR. Aj preto na našom webe pravidelne aktualizujeme priechodnosť jednotlivých hraníc,“ informuje Tomaga.

Obmedzia predaj liekov?

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyzýva lekárnikov na obmedzenie predaja liekov. ŠÚKL tým reaguje na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, keď sa časť populácie hromadne zásobuje liekmi a spôsobuje tak ich nedostupnosť. Mnohí lekárnici takéto opatrenia už zaviedli, ŠÚKL ich plne podporuje. „Zároveň apelujeme na pacientov, aby nevyvíjali na lekárnikov nátlak. Lekárnici sú v týchto dňoch vystavení veľkému pracovnému náporu a opatrenia, ktoré zavádzajú, sú v prospech ochrany verejného zdravia,“ informoval ŠÚKL v tlačovej správe.

ŠÚKL apeluje na lekárnikov, aby nevydávali lieky na priamu úhradu pri predložení lekárskeho predpisu od lekára, ktorý nemá oprávnenie daný liek predpisovať. Čo sa týka chronických pacientov, pokiaľ to je možné, majú lekárnici vydávať len jedno balenie predpísaného lieku, respektíve také množstvo, ktoré je potrebné na jeden liečebný cyklus. Štátny ústav tiež vyzýva lekárnikov, aby obmedzili predaj voľnopredajných liekov na jedno balenie na pacienta, pričom toto obmedzenie odporúča zaviesť na účinnú látku.

„Prosíme pacientov, aby sa správali zodpovedne a zbytočne nehromadili voľnopredajné lieky ani lieky viazané na lekársky predpis,“ uviedol ŠÚKL s tým, že tak môžu spôsobiť nedostupnosť liekov pre tých, ktorí ich skutočne potrebujú. Pripomína tiež, že lieky takisto podliehajú exspirácii a po dátume spotreby musia byť zlikvidované.

Iniciatíva pomáha

Cez systém pomoci zdravotníkom Kto pomôže Slovensku sa od spustenia iniciatívy vyzbieralo viac ako 521-tisíc eur. Z toho zadali objednávky na nákup ochranných a dezinfekčných prostriedkov a vybavenia za takmer 167-tisíc eur. Iniciatíva dostala do dnešného dňa požiadavky od 683 subjektov. Najväčší dopyt je po rúškach a respirátoroch, ktoré sa dodávajú do nemocníc každý deň v obmedzených množstvách, ale stále ich nie je dostatok. Preto databázu týchto požiadaviek iniciatíva poskytne aj centrálnemu krízovému štábu, aby mohol byť dopyt napĺňaný rýchlejšie a z viacerých zdrojov.

Ako s rúškami a rukavicami

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) odporúča nakladať s rúškami a rukavicami ako s bežným komunálnym odpadom. Podľa ÚVZ treba použité rúška a rukavice likvidovať odhodením medzi komunálny odpad, teda do čierneho plastového kontajnera. Uviedol to ÚVZ v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

„Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, žije v bunke živého organizmu. Mimo živej bunky sa nerozmnožuje. Môže určitý čas prežiť na povrchu predmetov kontaminovaných v dôsledku šírenia kvapôčkovou cestou, ale následne, pokiaľ nenájde nového hostiteľa, hynie,“ uvádza ÚVZ v tlačovej správe.

Podľa najnovších poznatkov Svetovej zdravotníckej organizácie neexistujú žiadne dôkazy o prenose vírusu pri nechránenom kontakte ľudí pri manipulácii s odpadom zo zdravotnej starostlivosti, ktorá je z hľadiska rizikovosti oveľa významnejšia ako pri komunálnom odpade. Podľa ÚVZ tak neexistuje predpoklad rizika prenosu nákazy pri nakladaní s komunálnym odpadom touto formou.

Ministerstvo životného prostredia v uvedenej súvislosti odporúča verejnosti, aby tento druh odpadu nevhadzovala do nádob určených na separáciu odpadu, ako sú napríklad nádoby na papier či plasty.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca na 14 dní. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami, pričom sa to netýka potravín, drogérií, lekární či vybraných služieb, akými sú napríklad banky či poisťovne. Vo štvrtok 19. marca bolo na Slovensku koronavírusom infikovaných 123 ľudí.

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu