Jednou vetou

Alergici majte sa na pozore. Vo vzduchu otravujú momentálne tieto pele.

Ilustračný obrázok

Foto: Pixabay

Peľ bylín s prevažným zastúpením slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých rastlín a tráv z čeľade lipnicovitých dominoval počas tohto týždňa v ovzduší na území celého Slovenska. Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

„Trávy prešli druhým kvitnutím a denné koncentrácie ich peľu sa znižujú. Najvyššie koncentrácie peľu tráv zachytili monitorovacie stanice v Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave. Najvyššie celkové denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých sme zachytili v Banskej Bystrici, Bratislave a Nitre,“ konkretizovala Lafférsová. Dodala, že okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ skorocelu, štiavu, mrlíka, astrovitých a mrkvovitých.

Lešinský o ochrane ovzdušia: Sme dobrí v sľubovaní

Podľa jej ďalších slov v týchto a nasledujúcich dňoch bude naďalej prevažovať peľ bylín s najväčším zastúpením peľu pŕhľavovitých rastlín a tráv. „Všetky monitorovacie stanice už zachytili aj peľ inváznych rastlín – paliny a ambrózie, ktoré sú najvýznamnejšími alergénmi leta. Ich denné koncentrácie peľu sa ešte zvýšia,“ zakončila Lafférsová.

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU: Veľká pomoc pre všetkých lekárov