Jednou vetou

Na strednom a západnom Slovensku bol v uplynulých dňoch každé ráno prízemný mráz

Ilustračné foto

pixabay.com

Meteorológovia zaznamenali od 15. do 21. apríla na juhu západného a stredného Slovenska každý deň ráno prízemný mráz.

Zároveň v uplynulých dňoch pozorovali pri jasnej alebo takmer jasnej oblohe veľké rozdiely medzi popoludňajším maximom a ranným minimom teploty. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Ovocie a zelenina by mali mať podľa Matečnej nižšiu daň z pridanej hodnoty

Každý deň ráno bol prízemný mráz napríklad na meteorologických staniciach Kuchyňa, Piešťany, Hurbanovo, Dudince a Lučenec – Boľkovce. „Pre tieto lokality platí, že tu počas týždňa pri zemi každé ráno mrzlo,“ uviedol SHMÚ. Rozdiel medzi minimálnou teplotou vo výške dva metre nad povrchom a v hladine päť centimetrov nad zemou bol počas minulých nocí pre všetky vyššie uvedené stanice zväčša tri až sedem stupňov Celzia.

Ovocinári vo Veselom pri Piešťanoch zachraňovali úrodu pred mrazmi aj vrtuľníkom

„Popoludní sme na už uvedených staniciach najmä v posledných dňoch namerali pomerne vysokú teplotu 22 až 25 stupňov Celzia. Hlavným dôvodom veľkej dennej amplitúdy teploty bol veľmi suchý vzduch,“ vysvetlili meteorológovia. V Dudinciach bola relatívna vlhkosť vzduchu v piatok (19.4.) popoludní prechodne len 18 percent. Prízemný mráz sa ráno počas uplynulých dní vyskytoval aj vo Východoslovenskej nížine, ale SHMÚ ho tam nepozoroval v každom dni.

Môže vás zaujímať

Juraja Novockého vymenovali za európskeho prokurátora