Jednou vetou

Na Taiwane uvidíte pôvodnú slovenskú ľudovú kultúru z čias prvej ČSR

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Ak sa chystáte na výlet do východnej Ázie, momentálne tam nájdete aj to, čo by ste tam možno nečakali. Slovenskú ľudovú kultúru, ktorá je súčasťou Folklórneho detského festivalu, ktorý sa koná v júli a auguste v okrese I-lan na východe Taiwanu.

Tematická výstava slovenskej ľudovej kultúry z obce Očová je súčasťou Folklórneho detského festivalu, ktorý sa koná v júli a auguste v okrese I-lan na východe Taiwanu. TASR o tom v utorok informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Výstava je koncipovaná ako slovenská dedinka s tradičnou izbou, koridormi, ale aj „prechádzkou“ po Podpoľaní a Bratislave. Otvorili ju v sobotu 7. júla. Iba v tento deň si výstavu unikátnych, viac ako storočných slovenských krojov z regiónu Podpoľanie pozrelo vyše 1200 návštevníkov.

Košickí študenti zaznamenali úspech na súťaži v Londýne

Na slávnostnom otvorení festivalu a výstavy sa zúčastnil jej kurátor, riaditeľ Očovského dvora Pavol Holík z Očovej, ktorý všetky artefakty zapožičal pre Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Tchaj-peji. Holík prítomným hosťom zahral na fujare.

Expozícia predstavuje 12 historických krojov z obce Očová. Návštevníci si môžu pozrieť dievčenské, mužské, detské kroje na rôzne príležitosti, ako sú svadba či pohreb, ale aj na bežné denné nosenie, tradičné drevené predmety používané v domácnostiach alebo poľnohospodárstve a hudobné nástroje, medzi nimi fujaru a dvojpíšťalu.

Zvlášť unikátnymi artefaktmi sú archaické, niekoľkometrové krosná, ktoré sa používali v Očovej v 19. storočí, kolovrátok a iné potreby pre výrobu látok a ich vyšívanie z obdobia prvej česko-slovenskej republiky. Výstava v takomto zložení a historicky pridanou hodnotou je jedinečnou nielen na Taiwane, ale azda v celej východnej Ázii. Jej cieľom je predstaviť život slovenského obyvateľstva v období prvej česko-slovenskej republiky, so zameraním sa na kultúrne unikátny región Podpoľania, píše sa v tlačovom vyhlásení MZVaEZ SR.

Olympionik Matej Tóth bude hľadať športové talenty aj v Skalici

Výstava z Očovej je prvou z viacerých pripravovaných podujatí, počas ktorých sa obyvatelia taiwanského okresu I-lan zoznamujú so Slovenskom a jeho kultúrnym dedičstvom z počiatkov česko-slovenského štátu v rámci 100. výročia jeho založenia.

Súčasťou aktivít v I-lane bude aj otvorenie pamätníka grófovi Móricovi Beňovskému, ktorý v tejto provincii pobudol v roku 1771 na ceste smerom na Madagaskar.

Môže vás zaujímať

Kiskov otvorený list Ficovi. Avšak na túto vec akosi veľmi rýchlo zabudol