Jednou vetou

Na ÚS prišli zatiaľ tri sťažnosti na nezákonnosť komunálnych volieb

Ústavný súd SR

foto: TASR

Ústavný súd (ÚS) SR eviduje do 14. novembra celkovo tri sťažnosti týkajúce sa komunálnych volieb z 10. novembra. Volebné sťažnosti je možné podávať do desiatich dní po oznámení výsledkov volieb.

„Podľa zákona o ústavnom súde ústavný súd rozhodne o sťažnosti na neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do orgánu miestnej samosprávy alebo proti výsledku volieb do orgánu miestnej samosprávy do 90 dní od doručenia sťažnosti,“ uviedla v stredu Ivana Vilinská z tlačového a informačného odboru Kancelárie Ústavného súdu SR.

Komunálne voľby si zopakuje 43 samospráv

Jedna zo sťažností prišla ešte v deň volieb, a to na postup predsedu volebnej komisie v Hrnčiarskych Zalužanoch (okres Poltár) v súvislosti so späťvzatím kandidátnej listiny stranou Nova. Druhú podali neúspešní kandidáti na post starostu v obci Sliepkovce (okres Michalovce) so žiadosťou o prepočítanie hlasov. Tretiu sťažnosť podal neúspešný kandidát na poslanca v obci Ondrejovce (okres Levice) s tým, že malo dôjsť k pochybeniu pri sčítavaní hlasov, ktoré dostal.

Po komunálnych voľbách v roku 2014 prišlo na ÚS SR celkovo viac ako 100 volebných sťažností. V niektorých obciach ÚS rozhodol o neplatnosti volieb a voľby sa tam museli zopakovať.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky