Na Vianoce sme bútľavými vŕbami, tvrdí sestra z detského kardiocentra

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Milan Laurinc bude počas Vianoc slúžiť v nemocnici už ôsmykrát po sebe. V bratislavskom Detskom kardiocentre pracuje ako sestra na Oddelení anestézie a intenzívnej medicíny trinásť rokov.

Často tam ležia malé bábätká po vážnych operáciách srdca. Atmosféra tam však podľa jeho slov nie je smutná, ako si mnohí myslia. Po tieto dni je oddelenie plné príbuzných detí viac ako inokedy. Personál sa ich snaží povzbudiť, a to najmä rodičov.

„Na Štedrý deň si varíme kapustnicu, rybu a šalát, dáme si malé symbolické darčeky,“ opisuje Laurinc atmosféru medzi sestrami. Na služby cez Vianoce si zvykol a má ich svojím spôsobom rád. „Zatiaľ mi to dovoľuje môj osobný život, preto ich beriem. Teší ma, že aj takto pomôžem svojim kolegyniam, ktoré chcú byť doma so svojimi deťmi a rodinami. Na Silvestra však budem mať voľno,“ pousmial sa.

Laurinc priznáva, že rodičom detí robia sestry po tieto dni častejšie bútľavé vŕby. Mnohí chcú byť pri deťoch vždy, keď môžu. „Niektorí sa však dajú prehovoriť, aby šli na Štedrý deň na večeru aspoň do blízkej reštaurácie a zotrvali aspoň chvíľu v kruhu svojich blízkych, ktorí ich prišli navštíviť,“povedal.

Život rodín s deťmi s vážnou srdcovou vadou nie je ľahký, skonštatoval. Ako sestra už zažil smrť dieťaťa na oddelení, a to aj počas Vianoc. „Vtedy je to veľmi smutné a pociťujeme to všetci omnoho intenzívnejšie,“ povedal. Laurinc dúfa, že sa nasledujúce sviatky nič také nestane. „Snáď bude atmosféra rodinná a pokojná,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Gajdoš o Slovákoch v operácii EUFOR Althea: Počúvam iba slová chvály