Jednou vetou

Na výjazdovom rokovaní vo Svidníku rozdelila 1,25 milióna eur

Výjazdové rokovanie vo Svidníku 2018

foto: TASR

Vládny kabinet pod vedením Petra Pellegriniho (Smer-SD) rozdelil počas svojho utorkového výjazdového rokovania vo Svidníku 1,25 milióna eur. Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Svidník, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté na Slovensku.

„Sú tam výrazné príspevky aj pre cirkvi, ktoré fungujú v tomto okrese, aby mohli zrekonštruovať niektoré časti svojho majetku a slúžiť tak lepšie ľuďom. Samozrejme, nezabudli sme ani na folklórny súbor, ktorý nás vítal pri príchode na rokovanie vlády, pretože oslavoval ‚okrúhliny‘ a zaslúži si takisto príspevok vlády na materiálno-technické zabezpečenie,“ uviedol po rokovaní vlády Pellegrini.

Vláda sa rozhodla sumu milión eur, ktorú rozdeľuje počas svojich výjazdových rokovaní v jednotlivých regiónoch, navýšiť o ďalších 250.000 eur.

Kaliňák ide vysvetľovať motorku, ktorú dostal od šejka

„Primátor z Giraltoviec nás informoval, že vzhľadom na určité majetkovo-právne pomery sa mu nepodarilo v predchádzajúcich rokoch úplne dobudovať povodňovú ochranu mesta. Pôvodne mu vláda prispela sumou 500.000 eur s tým, že z ministerstva životného prostredia (MŽP) mal potom dostať doplatok 280.000 eur. Avšak vzhľadom na to, že dochádzalo k súdnym sporom a nevysporiadaniu majetkov, vládnu dotáciu sa mu podarilo vyčerpať, ale tú z MŽP nemohol dostať pre majetkové problémy. Bolo to pred niekoľkými rokmi. Mesto Giraltovce medzitým investovalo značné prostriedky do svojho majetku v okolí tejto rieky (Topľa, pozn. TASR), a preto sme sa dnes rozhodli, že milión eur sa navýši na 1,25 milióna eur, z ktorých 250.000 patrí mestu Giraltovce na dobudovanie protipovodňovej ochrany,“ vysvetlil premiér.

Giraltovce získali tiež 120.000 eur na vybudovanie nadjazdu nad štátnou cestou, 13.000 eur na rekonštrukciu športoviska pre marginalizované skupiny v Športovom areáli Giraltovce a 10.000 eur na vybudovanie prístupového chodníka ku katolíckemu chrámu.

Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo súťaž pre študentov na vytvorenie dizajnu manuálu IZP

Zvyšných 5000 eur pôjde podľa Pellegriniho na podporu Folklórneho súboru Makovica. „Len v detskej zložke má 150 malých detí a za to mu patrí veľká vďaka, že malé deti, mladú generáciu vedie k zachovávaniu našich tradícií. Samozrejme, najväčším prijímateľom je mesto Svidník, v ktorom sa budú rekonštruovať cesty a miestne komunikácie,“ doplnil Pellegrini.

Mestu Svidník vláda schválila tiež 34.000 eur na výstavbu detského ihriska na sídlisku UTRA a 16.000 na zavlažovacie zariadenie pre mestský futbalový štadión. Sumu 20.000 eur získal Svet zdravia Akadémia, n.o., na zakúpenie lôžok pre pacientov. Na rekonštrukciu svojich objektov získali peniaze i viaceré obce z regiónu.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe