Jednou vetou

Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie

Ako je to s hlavou štátu?

autorská koláž hlavne.sk, Wikipedia, TASR, Michal Psota

Čo vlastne môže prezident krajiny urobiť, aké má reálne právomoci a má naozaj dosah na veci, o ktorých sme počuli aj v minulosti len pekné sľuby? Pozreli sme sa na to bez "pozlátka". Pravdou je, že žiaden prezident nám nikdy nezvýši dôchodky ani platy, či iné životné benefity. Napriek tomu je pozícia najvyššieho ústavného činiteľa Slovenskej republiky silná a dôležitá.

Voľby prezidenta: Toto všetko by ste mali vedieť

Na zmeny zákonov tu máme parlament, výkonnú moc zasa z väčšej miery drží v rukách vláda. Základný dokument, na ktorom stojí náš štát, Ústava Slovenskej republiky, predpokladá rovnováhu v rozdelení moci. Ktorýkoľvek prezident by túto krehkú stabilitu narušil, uvrhol by štát do krízy.

FOTO: Pozrite si top 12 miest s najlepšou kvalitou života! Kde sa umiestnila Bratislava?

To však neznamená, že pozícia hlavy štátu je na Slovensku slabá. Práve naopak. Priama voľba jej dodala nespochybniteľnú legitimitu. Z neformálneho hľadiska na Slovensku neexistuje nik, koho hlas by mal takú váhu, ako hlas najvyššieho ústavného činiteľa.

Na Slovensku sú pozorovatelia OBSE, sledovať budú prezidentské voľby

Ani z čisto formálneho hľadiska nie sú prezidentove kompetencie zanedbateľné. Posúďte sami.

Hlava štátu – reprezentant a tak trochu „údržbár“

„Prezident reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi.“ (Ústava SR, čl. 101, ods. 1)

MOTO: 100 rokov Citroën: Prvenstvá, o ktorých ste (možno) netušili!

Vladimír Mečiar a prezident Michal Kováč. Foto: TASR

 

Rekordný počet žien, sedemdesiatnici, alebo starosta gej. Kto porazí Trumpa?

Z povinností hlavy štátu vyplývajú hneď v úvode dve dôležité funkcie – byť reprezentatívnou tvárou všetkých občanov Slovenska doma i zahraničí a zároveň udržiavať orgány štátu v chode. Prezident teoreticky môže ako reprezentant republiky dojednávať medzinárodné zmluvy, doteraz však bolo zvykom, že túto kompetenciu prenechával vláde.

VIDEO: Dojatý Mc Erik. Pozrite sa, aký sme mu pripravili výlet do minulosti

Ak je na prijatie medzinárodnej zmluvy potrebný súhlas parlamentu, prezident smie podať návrh na Ústavný súd, aby danú zmluvu preveril. Zo zahraničnopolitických povinností treba spomenúť aj menovanie a odvolávanie vedúcich diplomatických misií.

Po voľbách je najsilnejší

Po parlamentných voľbách má prezident hneď niekoľko zásadných funkcií. Zvoláva ustanovujúcu schôdzu Národnej rady, „vymenúva a odvoláva predsedu a ostatných členov vlády Slovenskej republiky“ a „môže rozpustiť Národnú radu Slovenskej republiky, ak Národná rada Slovenskej republiky v lehote šiestich mesiacov od vymenovania vlády Slovenskej republiky neschválila jej programové vyhlásenie“ (Ústava SR, čl. 102, ods. 1).

Čaká nás pekný víkend: Toto je ten najlepší program!

Bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Foto: TASR | Foto: TASR

 

Čisto teoreticky môže prezident vymenovať za premiéra a členov vlády kohokoľvek, koho si zmyslí. Rýchlo by však narazil na svoju povinnosť udržiavať riadny chod ústavných orgánov. Preto je pravidlom, že za predsedu vlády menuje toho poslanca Národnej rady, ktorý vedie subjekt s najsilnejším povolebným mandátom od občanov. Niektorí kandidáti dnes hovoria, že by daný zvyk konfrontovali aj s potenciálom dezignovaného premiéra priniesť 76 podpisov poslancov potrebných na schválenie programového vyhlásenia vlády.

Voľba ústavných sudcov sa opäť blíži. Ktorí kandidáti to vzdali?

Vo vzťahu k zákonodarcom môže prezident schválené zákony buď podpísať, nepodpísať, alebo vetovať. V treťom prípade sa vracajú do parlamentu, kde ich väčšina poslancov zvyčajne opätovne schváli a prelomí prezidentov nesúhlas.

Ústavný súd má provizórne riešenie pre prípad nevymenovania nových ústavných sudcov

Ministri sú povinní poskytovať prezidentovi informácie potrebné pre výkon jeho funkcie, poslanci si zasa musia vypočuť prezidentovu správu o stave republiky a o závažných politických otázkach. Hlava štátu zároveň vyhlasuje referendá.

Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič. Foto: TASR | foto: TASR

Veliteľ armády a garant spravodlivosti

Prezident ako hlavný veliteľ ozbrojených síl je ten, ktorý na návrh vlády vyhlasuje a ukončuje vojnový alebo výnimočný stav. Vojnu ako takú vypovedá podľa rozhodnutia parlamentu, „ak je Slovenská republika napadnutá alebo ak to vyplýva zo záväzkov z medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu“. Hlava štátu zároveň uzatvára mier.

Maduro vs. Guaidó: Kvôli tomuto sa nám Venezuela rozpadá pred očami

Vymenúva a povyšuje generálov, menuje vysokoškolských profesorov aj rektorov vysokých škôl. Tu však menovacie právomoci ani zďaleka nekončia. V tých je prezident naozaj silný. Vymenúva a odvoláva sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky, predsedu a podpredsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky, sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálneho prokurátora a troch členov Súdnej rady Slovenskej republiky.

HUAWEI: Smartfón Y7 2019 zaujme veľkým displejom a poriadnou batériou

Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: TASR/AP | foto: TASR/AP

 

Na záver nezabúdajme, že prezident udeľuje štátne vyznamenania a upriamuje tak pozornosť na osobnosti, ktoré pomáhali a pomáhajú budovať našu republiku a robiť Slovensko lepším. Zároveň má v rukách dôležitú moc udeliť individuálnu milosť odsúdenému človeku a vo výnimočných prípadoch (s požehnaním premiéra) aj vyhlásiť amnestiu.

Žena prezidentka? Tieto dámy dokázali, že sa to dá!

Prezident nie je absolútnym monarchom, ale ani zbytočnou ozdobou. Má v rukách mier, spravodlivosť a vôbec funkčnosť ústavných orgánov na Slovensku. Zostáva len dúfať, že muži a ženy, ktorým tento úrad zveríme, svoj vplyv na atmosféru v krajine využijú v prospech nás všetkých.

FOTO a VIDEO: Louis Vuitton novou kolekciou potvrdil svoju jedinečnosť

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu