Jednou vetou

Nad slávnostným aktom inaugurácie Zuzany Čaputovej visí tieň

Zuzana Čaputová a Štefan Harabin

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Čo s tým? Inaugurácia Zuzany Čaputovej má nad sebou právny otáznik. Poriadny právny otáznik. Štefan Harabin, jej protikandidát v súboji o post hlavy štátu, sa obrátil po prezidentských voľbách na Ústavný súd. Žiada o neplatnosť prezidentských volieb ak sa potvrdí jeho podozrenie na chybné sčítanie hlasov. Len dva dni pred slávnostnou inauguráciou sa Ústavný súd podnetom Štefana Harabina zaoberal. Vzhľadom na nekompletnosť sudcov na súde, ktorých parlament nebol schopný vybrať v troch pokusoch, Ústavný súd o Harabinovom podnete nemohol rozhodnúť.

Poslanci SaS o Ficovi: Nech si uprace pred vlastným prahom!

Štefan Harabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu, aktuálne s dočasne pozastavenou sudcovskou činnosťou na Najvyššom súde odmieta inauguráciu Zuzany Čaputovej za prezidentku. Poukazuje pritom na svoje podania na Ústavný súd. „Pani Čaputová, pre ktorú je slušnosť na prvom mieste, by sa mala k tomu postaviť a bez rozhodnutia Ústavného súdu odmietnuť inauguráciu,“ vyhlásil vo štvrtok na tlačovej besede Š. Harabin. Štefan Harabin žiada, aby bolo prepočítané, koľko voličských preukazov vydali mestá a obce a koľko hlasov bolo s voličskými preukazmi odovzdaných. „Viac ako 300 000 hlasov mohlo byť falošných,“ upozorňuje Š. Harabin.

Harabinovými podnetmi sa v stredu zaoberalo aj plénum Ústavného súdu SR. „Z dôvodu navrhovateľom vznesenej námietky zaujatosti proti jednému z členov pléna ústavného súdu však neúplné plénum (v 6-člennom zložení) nemohlo rozhodnúť o námietkach zaujatosti ani o ďalších návrhoch,“ uvádza sa v tlačovej správe Ústavného súdu, ktorú poskytol Tomáš Senaj z Tlačového oddelenia súdu.

Harabin a Remišová: Nekompletnosť ústavného súdu im už prekáža z osobných dôvodov!

„Po zvážení všetkých okolností dospelo plénum Ústavného súdu SR k záveru, že v danom štádiu je potrebné uprednostniť právo navrhovateľa na prístup k nestrannému súdu a po doplnení pléna najskôr rozhodnúť o vznesených námietkach zaujatosti, keďže vzhľadom na okolnosti prípadu bude možné poskytnúť účinnú ochranu v daných veciach až po doplnení pléna ústavného súdu.“

Zaujímalo nás ako vníma situáciu nastávajúca prezidentka Zuzana Čaputová. Koniec koncov, nejde o žiadny prevratný podnet zo strany Š. Harabina, 2. kolo prezidentských volieb sa opakovalo nedávno aj v susednom Rakúsku, taktiež kvôli námietke sčítania hlasov. Hovorca Zuzany Čaputovej na otázku hlavne.sk ako vníma Z. Čaputová inauguráciu a nedoriešenú sťažnosť na ústavnom súde – nevyjadril.

Prípravy na inaguráciu vrcholia. Všetko sa začne v sobotu pred obedom

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky