Jednou vetou

Najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí! Čaká nás úchvatné nebeské divadlo

Pozrite sa, čo nás čaká

autorská koláž hlavne.sk

Najzaujímavejšie astronomické úkazy tohto roku nás čakajú v piatok 27. júla. Okrem Veľkej opozície Marsu aj pozoruhodnejšia vesmírna udalosť - najdlhšia zatmenie Mesiaca v tomto storočí. Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku (NASA) bude zatmenie trvať 1 hodinu, 42 minút a 57 sekúnd. Jedinečný ja bude možné sledovať voľným okom aj na území Slovenska.

„Pôjde o najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, jeho čiastočná fáza bude trvať tri hodiny a 55 minút a úplná fáza hodinu a 43 minút. Mesiac bude prechádzať tesne nad stredom zemského tieňa a tak sa počas úplnej fázy na jeho povrch bude premietať tmavá hnedastá škvrna,“ konkretizoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Družice programu Galileo vyniesli meno mladého Slováka do vesmíru

Čiastočné zatmenie Mesiaca sa začne podľa jeho slov krátko pred západom Slnka, okolo 20.30 h. „Postupujúci zemský tieň po mesačnom povrchu si v malom ďalekohľade všimneme už v priebehu niekoľkých minút. Pri začiatku úplného zatmenia o 21.30 h už bude obloha dostatočne tmavá, aby vyniklo červenohnedé sfarbenie mesačného povrchu,“ dodal Rapavý s tým, že maximálna fáza zatmenia nastane o 22.22 h a zatmenie sa skončí až po polnoci.

V rovnaký deň ako zatmenie Mesiaca sa odohrá aj druhý úkaz, veľká opozícia Marsu. „V opozícii sa planéty dostávajú najbližšie k Zemi, sú nad obzorom počas celej noci a dosahujú maximálnu jasnosť,“ vysvetlil astronóm. Doplnil, že v tomto prípade bude vzdialenosť Marsu od Zeme len 58 miliónov kilometrov, čo je najbližšie od roku 2003.

„V ďalekohľade ho uvidíme ako červenkastý kotúčik. Za dobrých podmienok aj s polárnou čiapočkou a tmavými útvarmi na jeho povrchu. Najbližšia veľká opozícia Marsu nastane až v roku 2035,“ zakončil Rapavý.

Môže vás zaujímať

Polícia odmietla trestné oznámenie členov Občianskej konzervatívnej strany