Jednou vetou

Najstaršie Slovenské vianočné tradície: Overte si, ktoré z nich poznáte!

Aké sú tradície u Vás?

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Kapustnica, kapor či zemiakový šalát sú snáď najznámejšími "klasikami", ktoré si ešte stále udržiava väčšina slovenských domácností. Poznáte však staré ľudové zvyklosti, ktorých sa po stáročia držali naši predkovia? Otestujte sa v našom článku a vyjadrite svoj názor v ankete nižšie.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ilustračný obrázok | Foto: canva.com
Ilustračná foto | Zdroj: canva

Večera zo všetkých plodín

Na štedrovečernom stole nesmela chýbať žiadna z plodín, ktoré rodina za uplynulý rok dopestovala. Z tradičných jedál sa konzumovali predovšetkým pečené a varené cestoviny, varený hrach, šošovica, ďalej kapustnica a polievka z koreňovej zeleniny. Často sa tiež varil prívarok z hrušiek a zo sliviek, či kaša z prosa. Ryby boli charakteristické najmä pre bohaté mestské obyvateľstvo. Na vidieku sa stávali zvykom až začiatkom 20.storočia.

Štedrovečerné jedlo: čo vás tento rok vyjde najdrahšie?

Ilustračná foto | Zdroj: canva

Železo pod stolom

Pod štedrovečerným stolom býval zvyčajne položený železný predmet,  napríklad sekera. Hovorilo sa že ten zo stolujúcich, ktorý na železný predmet položí nohu, bude mať v budúcom roku šťastie. Nohy stola bývali spravidla obmotané hrubou železnou reťazou, ktorá symbolizovala súdržnosť rodiny na ďalší rok.

Ilustračná foto | Zdroj: canva

Krájanie jablka

Po štedrovečernej večeri sa zvyklo rozkrojiť jablko. Tvaru jadrovníka prítomným prítomným osud v ďalšom roku – ak by mal jadrovník tvar hviezdy, mohli ste očakávať šťastie a majetok, ak by mal tvar kríža alebo bol červivý, čakať ste mohli nešťastie, chorobu, dokonca aj smrť. Jabĺčko sa potom rozdelilo na toľko kusov, koľko bolo stolujúcich a každý zjedol jednu časť. 12 jadierok ako 12 mesiacov sa potom vkladalo do misky s vodou. Počet vyplávaných jadierok určil, koľko suchých mesiacov mali hospodári očakávať v novom roku.

Obľúbené lyžiarske strediská: Ako sú na tom tento rok?

Ilustračná foto | Zdroj: canva

Kus pečiva

Po krájaní jablka nasledovalo krájanie pečiva. Krájal sa kus pečiva zo pšeničnej múky a kúska žitného chleba. Odkrojené kusy sa priložili k čepeli noža z oboch strán. Na sviatok Troch kráľov sa naši predkovia na nôž pozreli – na ktorej strane nôž zhrdzavel, toho obilia malo byť budúci rok nedostatok.

 

Tichá noc oslavuje dvesto rokov! Aký je význam a pôvod vianočných kolied

Ilustračná foto | Zdroj: canva

Hádzanie topánky

Vo vianočnom období slobodné dievčatá zvykli hádzať topánku za hlavu smerom ku dverám. Ak bola špička topánky otočená smerom ku dverám, bolo to znamenie, že dievča sa vydá do roka. Ak ku dverám smerovala päta topánky, dievča malo zostať slobodné ešte aspoň rok.

 

Hviezdy spomínajú: Aké sú ich najkrajšie Vianoce?

Máte vzťah ku tradíciám a zvykom?

Loading ... Loading ...

TIP: Vyrobte si originálnu bonboniéru a sladké prekvapenia na sviatočný stôl

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky