Jednou vetou

Najvyšší súd ešte nemá termín pojednávania o zrušení kotlebovcov

Predseda ĽSNS Marian Kotleba

foto: archív, TASR

Najvyšší súd (NS) SR ešte nemá termín, kedy bude rozhodovať o návrhu na rozpustenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorý dala Generálna prokuratúra (GP) SR. "Termín zatiaľ nie je vytýčený," uviedla pre TASR hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Niektorí poslanci Národnej rady SR spomínajú, že NS SR by už čoskoro mal rozhodovať. Najvyšší súd v minulosti už rozpustil Kotlebovu Slovenskú pospolitosť.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podal návrh Najvyššiemu súdu 24. mája 2017. „Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami, svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR,“ uviedla vtedy pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Čítajte viac: Kotleba a Mikloško si budú konkurovať, myslí si Hrabko

Generálna prokuratúra podľa jej slov týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať Najvyššiemu súdu návrh na rozpustenie tejto strany. „Nové skutočnosti po podaní návrhu generálneho prokurátora boli zaslané Najvyššiemu súdu SR (ďalšie dokumenty), ktoré sa týkajú aktuálneho postupu vyšetrovateľa a prokurátora v trestných veciach vedených proti predstaviteľom politickej strany Kotleba – ĽSNS,“ doplnila Predajňová.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky