Jednou vetou

Najvyšší súd nedisponuje všetkými znaleckými posudkami v prípade podnikateľa Jozefa M.

Ilustračné foto

Foto: TASR

ajvyšší súd (NS) SR doteraz nedisponuje všetkými znaleckými posudkami týkajúcimi sa zdravotného stavu podnikateľa Jozefa M., ktorý je obžalovaný v kauze podvodu na nebankové subjekty a je vylúčený na samostatné konanie.

Pôvodne mal mať NS SR k dispozícii všetky posudky do konca septembra, keď o predĺženie lehoty požiadal jeden zo štyroch znalcov.

“ V trestnej veci Jozefa M. predsedníčka senátu NS SR uznesením zo dňa 20. júna pribrala do znaleckého skúmania štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia. Znalecké posudky sú zo strany znalcov najvyššiemu súdu postupne doručované. K dnešnému dňu NS SR nedisponuje všetkými znaleckými posudkami, a to aj napriek urgovaniu zo strany predsedníčky senátu,“ odpovedala vo štvrtok na otázku TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Zmiznuté strany zo spisu Technopol sa našli, minister Gál odvolal predsedníčku súdu

Ako dodala, nie je tak možné uzavrieť znalecké dokazovanie, či obžalovanému Jozefovi M. zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí, predmetom ktorého je rozhodnutie o jeho odvolaní, ktoré podal proti prvostupňovému rozsudku. „Podľa výsledku znaleckého dokazovania bude súd postupovať ďalej v zmysle Trestného poriadku,“ povedala hovorkyňa.

Podnikateľa Jozefa M. predsedníčka trojčlenného senátu NS SR Gabriela Šimonová 28. marca pre zlý zdravotný stav vylúčila na samostatné konanie. Pôvodne ho vtedy mala na verejné zasadnutie eskortovať polícia. Tá to však pre lekárske správy a práceneschopnosť urobiť nemohla.

Bývalá viceprimátorka Humenného brala odmeny nezákonne, exprimátor na súde uspel

V ten istý deň tento senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika Pachingera na sedem rokov. Pachinger si trest odpykáva, keď ho zadržala polícia v Justičnom paláci na inom pojednávaní. Brtvu zadržali zase v Trnave, ale aktuálne je už podmienečne prepustený na slobodu.

Trojicu v minulosti už dva razy neprávoplatne odsúdil v kauze podvodu voči nebankovkám Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky