Pôjde na Vianoce domov? Najvyšší súd rozhodol o Kočnerovi

Marian Kočner

TASR

V kauze takzvaných televíznych zmeniek obvinený podnikateľ Marian Kočner zostáva naďalej za mrežami, väzobne stíhaný. Rozhodol o tom v utorok trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí.

Prípad Ruskových zmeniek za 70 miliónov chcel vyšetrovateľ uzavrieť. Nepodarilo sa!

„Najvyšší súd na dnešnom neverejnom zasadnutí sťažnosť obvineného Mariána K. zamietol ako nedôvodnú,“ uviedla pre TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Obhajca obvineného Mariana K. Martin Pohovej sa k rozhodnutiu NS SR v utorok vyjadriť nevedel, keďže mu zatiaľ nebolo doručené písomné vyhotovenie rozhodnutia odvolacieho súdu. Marian K. by mohol podať ďalšiu žiadosť o prepustenie z vyšetrovacej väzby o mesiac.

Marianovi Kočnerovi tak nevyšiel ani druhý pokus dostať sa z väzby na slobodu a NS SR potvrdil novembrové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

NSSR zatiaľ nevytýčil termín zasadnutia ku Kočnerovej sťažnosti

Žiadosť o prepustenie z väzby Marianovi K. v polovici novembra ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, už po druhý raz zamietol a rovnako ako v druhom prípade rozhodnutie potvrdil následne aj NS SR.

Druhá sťažnosť na NS SR napadla koncom novembra. „V zmysle rozvrhu práce NS SR na rok 2018 o nej bude rozhodovať senát 2T,“ uviedla vtedy hovorkyňa Važanová. Senát nebol viazaný časovým termínom, dokedy mal vo veci rozhodnúť, ale o väzobných veciach sa rozhoduje prednostne a urýchlene.

Sudca ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, rozhodol, že podnikateľ Marian K., obvinený v tzv. kauze televíznych zmeniek, zostáva vo väzbe. ŠTS o jeho žiadosti rozhodoval už 15. novembra, avšak približne o necelý týždeň bolo doručené uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Informovala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Milosť udelená Kočnerovi sa rušiť nebude

Podľa jej slov obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, pretože voči nemu bolo doposiaľ vznesených päť obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy.

Obvinený Marian K. je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana K. a Pavla R. (Pavol R. je v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvii Volzovej, pozn. TASR) podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

Domové prehliadky u Kočnera súviseli s vyšetrovaním vraždy Kuciaka

O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna NS SR. Podnikateľ Marian K. sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.

Môže vás zaujímať

FOTO: Čaputová ocenila prácu Nadácie pre deti Slovenska, vyjadrila im podporu