Jednou vetou

Najvyšší súd SR potvrdil termín vo veci prípadného rozpustenia ĽSNS

Najvyšší súd SR

foto: TASR

Najvyšší súd SR (NS SR) v piatok oficiálne potvrdil, že správne kolégium NS SR vytýčilo termín zasadnutia vo veci prípadného rozpustenia parlamentnej strany ĽSNS na 9. apríla. Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017.

„Môžem potvrdiť, že termín predmetného pojednávania je vytýčený na 9. apríla,“ uviedla v piatok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Vo štvrtok (21. 3.) sa NS „vzhľadom na procesné štádium veci“ k termínu nevyjadril. „Generálna prokuratúra (GP) SR bola upovedomená, že NS SR vytýčil termín vo veci na 9. apríla,“ uviedla však vo štvrtok pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Päťčlenný senát NS SR doteraz skúmal procesné podmienky konania, študoval rozsiahly a právne náročný spisový materiál. „Senát sa zároveň oboznamuje s mimoriadnym množstvom navrhnutých dôkazov. Súčasťou spisu sú aj niekoľkohodinové audiovizuálne záznamy. Na rozhodnutie o žalobe v tejto veci zákon nestanovuje súdu žiadne lehoty,“ objasnila koncom minulého roka hovorkyňa Važanová. Podľa jej vtedajšieho vyjadrenia snahou senátu je rozhodnúť v čo najkratšom čase.

Druhý deň: Čaká sa vypočutie Daniely Švecovej a Radoslava Procházku

Čižnár podal návrh na NS SR koncom mája 2017. „Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – ĽSNS, ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami, svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR,“ ozrejmila vtedy  hovorkyňa GP SR Predajňová.

GP SR podľa jej slov týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať NS SR návrh na rozpustenie tejto strany. „Nové skutočnosti po podaní návrhu generálneho prokurátora boli zaslané NS SR, nové dokumenty sa týkajú aktuálneho postupu vyšetrovateľa a prokurátora v trestných veciach vedených proti predstaviteľom politickej strany Kotleba – ĽSNS,“ doplnila pred takmer dvoma rokmi Predajňová.

Môže vás zaujímať

Úrad vlády SR

Pellegriniho kabinet sa stretne posledný raz pred parlamentými voľbami