Jednou vetou

Najvyšší súd SR považuje spoluprácu s akademickým prostredím za kľúčovú

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Prepojenie právnej teórie s praxou je jedným z hlavných cieľov medzinárodnej vedeckej konferencie Bratislavské právnické fórum.

Najvyšší súd SR preto považuje spoluprácu s akademickým prostredím za mimoriadne kľúčovú. Cieľom konferencie je upozorniť na nevyhnutnosť dodržiavania nezávislosti súdnej moci. Informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

Fico berie konflikt vo vláde osobne, preto je vraj radikálnejší

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová pri tejto príležitosti vystúpi s príspevkom k plenárnemu zasadnutiu, ktoré je súčasťou konferencie. Jeho ústrednou témou je Nezávislosť a etický rozmer výkonu súdnej moci.

„Budúcnosť súdnictva je postavená na dôvere občanov voči nemu. Prvoradou úlohou súdov je tak chrániť práva a slobody každého, čo je podľa môjho názoru možné dosiahnuť len nezávislým postavením súdnej moci. Mojou absolútnou prioritou z pozície predsedníčky Najvyššieho súdu SR je práve budovanie takejto dôvery,“ uviedla Švecová.

Hlavným cieľom konferencie je vytváranie priestoru a platformy na diskusiu medzi sudcami a ďalšími právnickými povolaniami na jednej strane a akademikmi na strane druhej. „Najvyšší súd SR a Súdna rada SR prinášajú na akademickú pôdu dôležité praktické poznatky priamo z výkonu súdnej moci. Skĺbením akademických a praktických poznatkov je tak upozornenie na nutnosť dodržiavania nezávislej súdnej moci, a tiež poukázanie na neustálu potrebu prítomnosti etickej stránky pri jej výkone,“ uviedla Važanová.

Bugár: Pri voľbe ústavných sudcov, žiaľ, prevládli emócie

Najvyšší súd SR považuje dlhodobo spoluprácu s akademickým prostredím za mimoriadne kľúčovú. „Jednou z našich priorít je tiež budovanie spolupráce s právnickými fakultami slovenských univerzít s cieľom rozvoja právneho prostredia a povedomia na Slovensku,“ doplnila Švecová.

V súvislosti s touto ambíciou podpísal Najvyšší súd SR Memorandum o spolupráci s právnickými fakultami Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a s právnickou fakultou Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.

Bratislavské právnické fórum sa uskutoční od 14. do 15. februára na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.

Môže vás zaujímať

Kiskovci majú na krku ďalší škandál: Kampaň za obecné peniaze