Jednou vetou

Najvyšší súd SR vrátil kauzu Devín banky na Špecializovaný trestný súd

Špecializovaný trestný súd v Pezinku

foto: Webnoviny

Najvyšší súd (NS) SR na štvrtkovom pojednávaní zrušil časť oslobodzujúceho rozsudku pre bývalého šéfa Devín banky Ľubomíra K. aj ďalších štyroch spoluobžalovaných. Odvolanie prokurátora zamietol len v prípade jednej obžalovanej. Vecou sa tak bude opäť zaoberať Špecializovaný trestný súd (ŠTS). TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Senát ŠTS v Banskej Bystrici v máji minulého roku oslobodil spod obžaloby bývalého šéfa Devín banky Ľubomíra K. aj ďalších piatich spoluobžalovaných. Prokurátor sa voči rozsudku odvolal.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v trestnej veci Devín banky júli 2015 obžalobu na šesť osôb – Ľubomíra K. a spol. pre pokračovacie trestné činy sprenevery a úverového podvodu. V organizovanej skupine mali byť štyria zamestnanci banky a dvaja členovia predstavenstva.

Threema podľa Lipšica obžalovaných usvedčuje

V období rokov 1998 – 2001 vykonávali podľa obžaloby v mene Devín banky rozličné finančné transakcie pri vykonávaní termínovaných vkladov spojených so zmenkovými obchodmi a poskytovaním úverov vybraným určitým slovenským a ruským firmám. Spreneverou pri termínovaných vkladoch mali spôsobiť spôsobená škodu 30,93 milióna eur. Podvodným spôsobom malo byť tiež poskytnutých 25 úverov v objeme 88,4 milióna eur.

Môže vás zaujímať

Odsúdeného Mišenku zadržali v Rakúsku