Jednou vetou

Najvyšší súd zamietol odvolanie exposlanca Petra Ďuračku

Peter Ďuračka

foto: archív, TASR

Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok na svojom verejnom zasadnutí zamietol odvolanie exposlanca Petra Ďuračku v kauze podvodu, ktorá siaha až do roku 1996. Dôkazy boli podľa predsedu trojčlenného senátu NS SR vykonané zákonným spôsobom a odvolanie je nedôvodné. Verdikt je právoplatný.

aktualizované: 11:39

V tejto veci prebehli na NS SR už tri dovolacie konania a zaoberal sa tým aj Ústavný súd SR. Peter Ďuračka si trest už dávno odsedel, ale ide mu o obnovu konania a aby NS SR vec vrátil prvostupňovému súdu. Ako podľa Ďuračku aj jeho obhajcu bola v tejto kauze neprimeraná dĺžka konania – až 22 rokov, došlo k porušeniu jeho práv a dokonca k manipulácii spisového materiálu. Žiadal napadnutý rozsudok zrušiť a vrátiť vec naspäť prvostupňovému súdu. Rozsudok prvostupňového súdu bol podľa jeho názoru nezákonný. Ďuračka sa štvrtkového zasadnutia nezúčastnil a zastupoval ho jeho obhajca.

„Krajský súd v Bratislave v trestnej veci obžalovaného Ing. P. Ď. pre pokračovací trestný čin podvodu podľa paragrafu 250 odseku 1, odseku 4 Trestného zákona v znení účinnom do 1. januára 2006, na hlavnom pojednávaní konanom 16. marca tohto roku rozhodol tak, že obžalovaného uznal vinným z pokračujúceho trestného činu podvodu podľa paragrafu 250,“ uviedol vo štvrtok hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Rybanič je vinný, za nahliadnutie do účtov Kaliňáka sa musí ospravedlniť

Súd ho odsúdil na súhrnný trest odňatia slobody na tri roky, štyri mesiace a 18 dní. Okrem toho obžalovanému uložil trest zákazu činnosti riadiť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu na dobu šiestich rokov.

Najvyšší súd v roku 2008 na svojom verejnom zasadnutí znížil trest odňatia slobody bývalému poslancovi Národnej rady SR za SDK Petrovi Ďuračkovi na päť rokov. Trojčlenný senát NS SR exposlanca uznal vtedy vinným z trestného činu podvodu podľa paragrafu 250, ktorého sa dopustil v roku 1996 na Daňový úrad Bratislava IV. Zrušil verdikt nižšej inštancie KS, pokiaľ ide o výšku trestu. Naďalej platí, že spomínanému daňovému úradu musel zaplatiť odsúdený škodu vo výške osem miliónov Sk (265.551 eur). Zároveň ostal v platnosti aj rozsudok KS o šesťročnom zákaze viesť motorové vozidlo.

Banka reaguje na Rybaničov súd: Takto ochránime klientov v budúcnosti

KS exposlanca odsúdil 27. júna 2007 za podvod na osemročný trest v najľahšej, prvej nápravnovýchovnej skupine. Zároveň podľa rozsudku súdu mal zaplatiť osemmiliónovú škodu (265.551 eur), ktorú spôsobil daňovému úradu.
Svojím vtedajším rozsudkom NS SR súčasne zrušil predchádzajúce rozsudky Okresného a Krajského súdu v Bratislave, ktoré exposlanca potrestali trojročným väzením za útok na policajnú hliadku. Z verdiktov súdov potvrdil len zákaz šoférovania na šesť rokov. Peter Ďuračka totiž práve terénnym autom pred svojím domom a po naháňačke mal na začiatku augusta 2004 zaútočiť na policajta. Exposlanec bol za mrežami aj za útok na verejného činiteľa. Bývalý politik bol mediálne známy svojimi údajnými viacerými roztržkami s policajtmi.

V roku 2017 napokon päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR pod vedením Štefana Harabina na verejnom zasadnutí vyhovel dovolaniu bývalého poslanca Národnej rady SR Ďuračku v tejto dlhoročnej kauze podvodu. NS SR vrátil vec na nové prerokovanie naspäť KS v Bratislave. Dovolací senát tak zrušil pôvodné rozsudky NS SR z roku 2008 a bratislavského KS z roku 2007.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky