Jednou vetou

Najzvedavejším poslancom volebného obdobia je zatiaľ Dostál

Poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS)

foto: TASR

Najzvedavejším poslancom Národnej rady (NR) SR je od marcových volieb v roku 2016 suverénne Ondrej Dostál (SaS). Z údajov dostupných na stránke NR SR vyplýva, že v rámci parlamentného inštitútu Hodina otázok položil Dostál členom vlády zatiaľ 118 otázok. Vlani v lete viedol túto štatistiku Miroslav Beblavý (nezaradený), ktorý je aktuálne so 78 otázkami druhý.

Na tretej priečke skončila nezaradená Katarína Macháčková (75 otázok), nasledujú Simona Petrík (nezaradená) a Martin Klus z SaS (obaja po 67 otázok). Piata je Zuzana Zimenová z SaS (62 otázok), šiesty Martin Fecko z OĽaNO (56 otázok) a na siedmej priečke je najzvedavejší koaličný poslanec Marián Kéry zo Smeru-SD (51 otázok).

Strany v lete nehovoria o oddychu, smerujú k ľuďom do regiónov

V rámci jednotlivých klubov teda vedú v SaS Dostál a v OĽaNO Fecko. V Sme rodina sa najviac pýtal Peter Pčolinský (4 otázky), v ĽSNS Juraj Kolesár (24 otázok), v SNS Karol Farkašovský (5 otázok) a v Moste-Híd Elemér Jakab (29 otázok). V Smere-SD sa okrem Kéryho pomerne často pýtajú aj Martin Nemky (35 otázok), Ján Kvorka (32 otázok) či Mária Janíková (30 otázok).

Z predsedov strán položili aspoň jednu otázku len Igor Matovič (3) a Boris Kollár (3). Žiadnu otázku za dva roky od volieb zo 150 členného zboru nepoložilo 46 poslancov.

Aj keď poslanec položí otázku, nemá istotu, že bude zodpovedaná. Ich poradie sa totiž žrebuje. Predseda vlády má v rámci Hodiny otázok vyčlenených prvých 15 minút, zvyšných 45 minút patrí členom vlády. Dĺžka jednotlivých odpovedí premiéra aj ministrov je obmedzená na maximálne päť minút. Často sa stáva, že niektoré otázky ostanú z dôvodu uplynutia vyčlenenej hodiny nezodpovedané.

Môže vás zaujímať

Školy vyzývajú študentov, aby išli voliť. Hlavným bodom strán má byť vysokoškolské prostredie