NAKA objasňovala viaceré prípady, medzi nimi aj Lift a Budamar

Prezident PZ Tibor Gašpar a riaditeľ NAKA P PZ Peter Hraško. Bratislava, 19. decembra 2017

Foto: TASR

Národná kriminálna agentúra (NAKA) Prezídia Policajného zboru objasňovala v tomto roku viaceré prípady. Za jeden z najväčších označil na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave prezident Policajného zboru Tibor Gašpar prípad s pracovným názvom Budamar.

„Obvinený bol Zsolt P. za zločin krátenia daní o približne 200.000 eur. V tejto kauze vyhodnocujeme dôkazy, ktoré sme zbierali niekoľko rokov voči 21 obchodným reťazcom. Obvinených bude viac,“ povedal policajný prezident.

Kauzu chceli ukončiť, nakoniec zdokumentovali korupčné správanie

Gašpar poukázal i na objasnenie korupčnej trestnej činnosti, konkrétne išlo o prípad s názvom Voda súvisiaci s odpadovým hospodárstvom. „Už sme to chceli ukončiť, pretože sme nemali dôkazy, nakoniec sa nám v máji až júli podarilo zdokumentovať korupčné správanie v Senci. Minimálne v šiestich prípadoch prevzala obvinená Jolana P. úplatky vo výške 10.100 eur a 25 ton kompostu, ktorého hodnota bola odhadnutá na 900 eur,“ povedal Gašpar. Vyšetrovateľ tiež obvinil päť ľudí, ktorí ju podplácali, a štyri právnické osoby.

Prípad s pracovným názvom Kasíno sa stal v okresoch Prievidza, Partizánske a v zahraničí. „Traja členovia organizovanej skupiny – Juraj B., Peter S. a Stanislav G. si systematicky zadovažovali potrebné prostriedky k platobným kartám a následne si vyhotovili listinné podklady obsahujúce informácie o majiteľoch týchto kariet. Polícia 28. novembra na šiestich miestach vykonala deväť prehliadok,“ priblížil Gašpar. V prípade preukázania viny hrozí obvineným osobám trestná sadzba desať až 15 rokov.

Kauza Lift prebiehala od roku 2006

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru Peter Hraško priblížil prípad Lift, ktorý prebiehal od roku 2006 na území Nitrianskeho kraja a v iných častiach Slovenska. „Zadržaných bolo 11 osôb, z nich štyri boli prepustené. Počas akcie policajti zaistili zakázané látky, ktorých hodnota prevyšuje dva milióny eur,“ uviedol Hraško. Ako doplnil, na akcii sa zúčastnilo viac ako 110 policajtov, ktorí zaistili zakázané látky.

Hraško priblížil aj prípad Konštruktér, ktorý sa uskutočnil v auguste v Banskej Bystrici. „Zaistené boli rôzne zbrane a komponenty do nich, niektoré z nich boli držané aj ilegálne. Obvinené boli tri osoby – Zdenko P., Andrii Z. a Peter C. V prípade preukázania viny hrozí obvineným troj- až osemročný trest,“ objasnil Hraško.

V tomto roku sa NAKA zaoberala aj prípadom Španiel. „Miroslav P. mal zadovážiť omamné a psychotropné látky, a to viac ako 209 gramov kokaínu. Z tohto množstva sa malo vyrobiť minimálne 5674 eur bežných jednotlivých dávok drogy v celkovej hodnote 20.987 eur,“ uzavrel Hraško.

Môže vás zaujímať

Čižnár dočasne pozastavil funkciu prokurátorovi z Threemy Palovičovi