Jednou vetou

Nákup 14 amerických stíhačiek F-16 dostal podpisom dokumentov zelenú

Viceprezidentka Lockheed Martin Ana Wugofski a minister obrany SR Peter Gajdoš pri podpise dohody o nákupe stíhačiek F-16 Block 70/72 americkej výroby

foto: TASR - Michal Svítok

Slovenská republika nakúpi stíhačky F-16 Block 70/72 americkej výroby. Príslušné dokumenty v stredu slávnostne podpísali minister obrany Peter Gajdoš (SNS) a viceprezidentka spoločnosti Lockheed Martin Ana Wugofski.

Ministri odobrili podpis zmlúv na nákup 14 stíhačiek F-16

Obstarávať sa bude 14 kusov lietadiel, letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Stíhačky majú byť dodané do konca roka 2023.

„Zavŕšili sme proces obstarania nových stíhacích lietadiel. Slovenská republika ukončí ochranu vzdušného priestoru lietadlami MiG-29 a nakúpi lietadlá F-16, najmodernejšiu verziu. Slovensko podpísalo dokumenty, na základe ktorých nakúpi 12 jednomiestnych a dve dvojmiestne, ktoré budú slúžiť na výcvik,“ ozrejmil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý bol osobne pri podpise kontraktu.

Škandalózny kontrakt za miliardy eur. Gajdošovi odkazujú: Vysvetli to!

Nákup nových supersonických lietadiel označil premiér za významný počin, keďže ide o investíciu v objeme viac ako 1,6 miliardy eur za celý balík. „Slovensko sa tým hlási k svojim záväzkom navyšovať výdavky na vyzbrojovanie a dosiahnuť žiadaný cieľ na úrovni dvoch percent z HDP,“ deklaroval predseda vlády s tým, že Slovensko chce vyslať jasný signál o svojom ukotvení v EÚ a NATO.

Gajdoš spresnil, že Slovensko bude po nákupe stíhačiek plne kompatibilné so štátmi NATO a EÚ. Do roku 2022 krajine výrobca dodá štyri kusy lietadiel, v roku 2023 zvyšných desať. Súčasťou kontraktu je aj výcvik leteckého personálu. Dovedna pôjde o pilotov a 160 profesionálnych vojakov, ktorí sa budú pripravovať v USA. Dohodnutý je aj servis lietadiel a možnosť ich reklamácie po dobu dvoch rokov.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorého rezort mal zástupcov vo vyjednávacom tíme ministerstva obrany, poznamenal, že vystavil súhlas s podpisom kontraktov. Ako vyzerá splátkový kalendár, však podľa svojich slov povedať nemôže.

Korupčný enviroškandál: Sólymos je ticho, Bugár žiada spravodlivosť

„Najväčšia časť tej ceny sa splatí v najbližších troch rokoch. Toto sme si presadili. Skrátili sme si splátky, aby sme sa vyhli kurzovým rizikám a nemuseli platiť za ich minimalizovanie. Je to aj reakcia na to, že verejné financie sú v dobrom stave,“ podotkol.

Presnú sumu za kontrakt však Kažimír prezradiť nechcel. „To sa musíte obrátiť na rezort obrany. Z tohto pohľadu som nudný civil,“ uzavrel.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) zdôraznil, že vláda sa takto rozhodla a on to nechce komentovať ani pripomienkovať. „Rozhodli sme sa tak. Budeme mať kvalitné stíhačky na x rokov. Bude to drahé, ale nemôžeme sa viesť ako čierni pasažieri v NATO,“ dodal.

Spoločnosť Lockheed Martin tvrdí, že vláda nákupom „najvyspelejších stíhačiek F-16“ zvýši úroveň svojej obranyschopnosti, pričom podporí aj strategické partnerstvo s NATO a Spojenými štátmi americkými.

„Vítame podpis dokumentu o ponuke a akceptácii obstarania nových lietadiel F-16 Block 70 a tešíme sa na posilnenie nášho partnerstva s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky, ktoré už v súčasnosti používajú viacúčelový vrtuľník UH-60M Black Hawk firmy Sikorsky, Lockheed Martin,“ ozrejmil hovorca spoločnosti John Neilson.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky