Jednou vetou

Napadnutie Hedvigy Malinovej – čo sa dialo 12 rokov?

Napadnutá a zbitá Hedviga Malinová

autorská koláž hlavne.sk, TA3

"Potom ma niektorý z nich udrel po tvári otvorenou dlaňou na ľavé líce, ďalej si už nepamätám nič, len toľko, že som spadla na zem, cítila ešte nejaké kopnutie do brucha, iné nič." Prípad Hedviga Malinová bol po viac ako 12 rokoch uzavretý. Čo sa vtedy vlastne stalo a prečo sa z oznámenia stala 12 ročná aféra?

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. | Zdroj: TASR

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

25.augusta 2006 kráčala Hedviga na Fakultu stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Podľa jej svedectva ju napadli dvaja holohlaví muži kvôli tomu, že hovorila po maďarsky. Malinová útok oznámila na polícií. Do tejto chvíle sa zdalo, že to, čo sa stalo Hedvige Malinovej bola nešťastná udalosť, podobná mnohým ďalším útokom.

Hedviga Malinová krátko po údajnom incidente. | Zdroj: Polícia/TASR

Pre nedostatok dôkazov uzavreli vyšetrovanie kauzy Hedvigy Malinovej

Klamárka!

Prichádza však zlom – Malinová totiž uviedla, že policajti, pred ktorými vypovedala po nej kričali, že si incident vymyslela. Polícia zahájila vyšetrovanie – to ale bolo po niekoľkých dňoch zastavené. Polícia skonštatovala, že Hedviga Malinová a údaje, ktoré pri vyšetrovaní povedala ako svedkyňa, boli nepravdivé. „Šiesti policajti na mňa kričali, aby som sa priznala, že klamem. Hrozili mi, že ak sa nepriznám, dajú ma do väzby,“ spomína Malinová. Malinová bola obvinená z krivej výpovede a polícia voči nej začala trestné stíhanie. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a premiér Robert Fico tiež zorganizovali tlačovú besedu, kde Malinovú označili za klamárku.

Trestné oznámenie za zneužitie právomoci

Bývalý riaditeľ odboru boja proti korupcii Jozef Šátek podal na premiéra Fica, Kaliňáka a policajného prezidenta Packu trestné oznámenie za zneužitie právomoci verejného činiteľa a ohováranie. Dopustiť sa ho údajne mali na spomínanej tlačovej besede 12. septembra 2006, keď verejnosť informovali o zastavení trestného stíhania útoku na Hedvigu Malinovú. Premiér Fico však trestné oznámenie Šáteka zmietol zo stola – označil ho za právny nezmysel a vyhlásil, že celá kauza mala viesť k likvidácii jeho vlády. „Keďže pravda sa ukazuje úplne inak, niekto potrebuje držať tento prípad stále pri živote, za každú cenu,“ povedal Fico.

Maďarsko: V kauze Hedvigy Malinovej Ž. predĺžili termín vyšetrovania

Prepáč, Hedviga

V roku 2011 vláda pristúpila na dohodu s Malinovou pred Európskym súdom pre ľudské práva. Dohoda predpokladá, že Malinová sa výmenou za verejné ospravedlnenie zriekne žaloby v Štrasburgu a aj prípadných finančných náhrad od štátu. „Prípad Hedvigy Malinovej treba okamžite uzavrieť, aspoň čiastočne sa tak napravia chyby, ktoré štát spravil“ komentoval vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic.

„Slovenský spor“ ukončilo Maďarsko

Malinová sa po čase presťahovala do Maďarska, kde aktuálne žije so svojou rodinou. V marci 2016 Hedviga Malinová Žáková požiadala o odovzdanie trestného stíhania do Maďarska. Žiadosť odsúhlasil bývalý minister spravodlivosti Tomáš Borec 17. marca 2016. Práve v Maďarsku okresná prokuratúra v Győri vydala rozhodnutie o zrušení vyšetrovania s odôvodnením, že „zločin nemožno dokázať na základe dostupných údajov a dôkazných prostriedkov“ a rovnako ani to, že Malinová sa nedopustila falošného svedectva.

Hedvige Malinovej niekto ublížil

Gábor Gál | Zdroj: Facebook

Ako sa na prípad pozerá aktuálny minister spravodlivosti Slovenskej republiky Gábor Gál, ktorý v minulosti Malinovú krátko zastupoval? „Hedvige Malinovej niekto ublížil, na to boli štátne orgány, aby to vyšetrili, poňali to opačne a preto sa z tohto prípadu treba poučiť. Bolo by lepšie, keby sa celá kauza uzavrela v čase, „keď to bolo ešte živé“. Nielen v jej prípade, ale vo všetkých prípadoch, načo je nám spravodlivosť, keď sa nám dostane po iks rokoch. Preto je hlavnou úlohou ministerstva spravodlivosti aj teraz pod mojím vedením zrýchľovanie súdne konania.“

Zmiznuté strany zo spisu Technopol sa našli, minister Gál odvolal predsedníčku súdu

Trestne stíhaní mali byť štátni reprezentanti

Milan Žitný | Zdroj: Facebook

Milan Žitný, bezpečnostný analytik sa na prípad pozerá inak. Svoj názor objasnil v rozhovore pre hlavne.sk. „Tento verdikt mal byť vynesený na Slovensku. Prečo? Pretože Hedviga Malinová sa ničoho nedopustila. Kto ten prípad pozná tak detailne, ako ja, môže jednoznačne vyhlásiť že ona sa ničoho trestného nedopustila. Naopak, trestne stíhaní mali byť štátni reprezentanti, politici, ktorí na ňu ukazovali verejne prstom s tým, že chcela poškodiť krajinu a mávali pri tom vecami, ktoré pochádzali z vyšetrovacieho spisu, na čo vôbec nemali podľa trestného poriadku právo. Tým smerom sa malo uberať trestné konanie a nie voči nej.“

 

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky