Jednou vetou

Národné parky mali byť podľa Sólymosa lepšie chránené už dávno, no stále je tu odpor

László Sólymos, minister Životného prostredia SR

Foto: TASR

Zmeny, ktoré prináša novela zákona o ochrane prírody, mali podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) prísť už dávno.

Korupčný enviroškandál: Sólymos je stále ticho, Bugár konečne prehovoril

Pripomienky ochranárov, ktorí žiadajú napríklad urýchlenie presunu pozemkov pod Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR, preto označil za legitímne. „My sme to však nastavovali tak, aby sme to vedeli vyrokovať a dohodnúť sa,“ dodal s tým, že na Slovensku voči tomuto a ďalším opatreniam existuje odpor.

Pellegrini si vie predstaviť byť premiérom aj po voľbách v roku 2020

„Na Slovensku chceme mať národné parky, ale na druhej strane sa k nim nechceme správať tak, ako by sme mali. Z tých pripomienok je to cítiť,“ poznamenal minister v súvislosti s vyše 1000 pripomienkami, ktoré k novele prišli. Podľa Sólymosa je však lepšia ochrana národných parkov trend, ktorý sa nedá zastaviť.

Takéto má Sulík plány po voľbách 2020. Slová, ktoré hovoria za všetko!

„To je to isté ako s uhlím. Dá sa to brzdiť, ale nedá sa to zastaviť. Uhlie budeme musieť prestať ťažiť, Nováky budeme musieť zatvoriť, čím skôr, tým lepšie. Ten tlak je stále väčší. Taký istý tlak je aj na to, aby sme k prírode pristupovali zodpovednejšie ako doteraz,“ konštatoval.

Aj politici sú len ľudia. Aké majú plány a čo nezvládli?

Podkladom pre zlepšovanie ochrany lesov malo byť podľa jeho slov memorandum o lese, o ktorom rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva hovorili najmä koncom roka 2017. Vyrokovať sa ho však nepodarilo. „V každom prípade naši ľudia z rôznych sekcií, najmä sekcie ochrany prírody, intenzívne komunikujú so štátnymi aj neštátnymi vlastníkmi lesov, aby sme sa vedeli zhodnúť,“ ubezpečil minister, podľa ktorého je dôležité, aby mali rezorty spoločné smerovanie.

HLAVEŇ: Eko László

Zákon o ochrane prírody, ktorý envirorezort predstavil začiatkom októbra, chce v národných parkoch predovšetkým vytvoriť zóny, kde sa vôbec nebude ťažiť a prípustným zásahom bude akurát údržba turistických chodníkov. Posilňuje tiež právomoc ŠOP SR pri programoch starostlivosti o lesy. Novela navrhuje, aby pri ich schvaľovaní boli pripomienky štátnych ochrancov prírody záväzné.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky