Jednou vetou

Národný onkologický ústav opúšťajú lekári a pacienti takto dlho čakajú

Národnému onkologickému ústavu v Bratislave chýbajú lekári, pacientov pribúda a čakacie doby sa predlžujú

koláž: Hlavné.sk

Z Národného onkologického ústavu odišli za posledný rok desiatky zdravotníkov. Ľudí s rakovinou tak teraz nemá kto liečiť. Situácia je podľa pacientov aj personálu neúnosná. Do ústavu ju preto prišla riešiť nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Informáciu priniesol denník Plus jeden deň.

Národný onkologický ústav má v súčasnosti 250 lôžok a 830 zamestnancov. Z toho 160 lekárov, 275 sestier a takmer 100 zdravotníckych asistentov a sanitárov. Pokles v rámci počtu zamestnancov evidujeme v porovnaní s minulými rokmi najmä na úrovni administratívnych pracovníkov a sestier. V porovnaní s minulým rokom je počet lekárov v súčasnosti rovnaký a počet sestier klesol o 25. Je však veľmi dôležité povedať, že snahou vedenia je stabilizovať zdravotnícky personál nielen z hľadiska počtu, ale aj z hľadiska odbornosti,“  povedala hovorkyňa NOÚ Martina Šoltésová.

V súčasnosti v ústave podľa Šoltésovej zaznamenávajú vyšší počet práceneschopnosti zamestnancov ako v ostatných mesiacoch. Vo februári  bolo na maródke celkovo 120 zamestnancov, z toho 47 sestier. Týka sa to aj Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde je v súčasnosti päť sestier PN a ďalšie tri si čerpajú dlhodobo plánovanú dovolenku.

„Národný onkologický ústav je špičkové zariadenie, ktoré má poskytovať služby pacientom v rámci celého Slovenska a chceme, aby ním zostal,“ uviedla v stanovisku pre Hlavné.sk hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.  Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa bola v Národnom onkologickom ústave osobne pozrieť. „Stretla sa tak s vedením kliník, teda s prednostami, primármi a vrchnými sestrami ako aj s vedením NOÚ a vypočula si ich pohľady na súčasnú situáciu a taktiež ich požiadala aj o návrh riešenia uvedenej situácie.“ Spolu s rezortným tímom ministerka Kalavská vyhodnotí získané informácie a v krátkom čase sa vyjadrí, ako plánuje vzniknutú situáciu riešiť.

Národný onkologický ústav ponúka zamestnancom rôzne benefity

Fluktuácia zamestnancov je problémom mnohých zdravotníckych zariadení. Na posilnenie a doplnenie personálu prijalo vedenie NOÚ už v minulosti viaceré opatrenia, ako inzercia ponuky práce, aktívne nábory zamestnancov v rámci jednotlivých stredných a vysokých škôl, finančné benefity ako napríklad náborový príspevok, či nefinančné benefity vo forme príspevku na ubytovanie.

V rámci stabilizácie súčasného zdravotníckeho personálu vedenie NOÚ pristúpilo k rôznym finančným benefitom pre zamestnancov dohodnutým aj v novej kolektívnej zmluve uzavretej na roky 2018-2020. Z nej okrem iného vyplýva aj zvýšenie základných platových taríf pre stredný zdravotnícky personál, zvýšenie príplatku za zmennosť, či skrátenie pracovného času. Okrem vyššie spomínaných poskytujeme zamestnancom aj dodatkovú dovolenku, rozšírili sme ponuku rekondičných pobytov, sestrám uhrádzame špecializačné štúdium, „ dodala Šoltésová.     

Podľa ministerky je dôležité zastabilizovať všetkých špičkových lekárov v tomto ústave. Kreovať špičového lekára trvá 10 až 15 rokov. Preto riešenia ministerky budú také, aby chod ústavu zostal zachovaný,“ dodala Eliášová.

NOU Bratislava, zdroj: TASR | foto: TASR

Ministerka Kalavská zároveň požiadala vedenie nemocnice o vypracovanie strategického plánu rozvoja ústavu. Strategický plán je dokument, ktorý by mal určiť stratégiu rozvoja a nastaviť smerovanie ústavu v kontexte vývoja onkologických ochorení pre obdobie minimálne 10 rokov. Plán by mal obsahovať napríklad dáta ako: koľko je potrebných onkologických lôžok, aká by mala byť priepustnosť onkologického pracoviska, zadefinovanie primárnych onkologických pracovísk, kde môže byť pacient zdiagnostikovaný, zadefinovať koncové onkologické pracoviská, kde môže byť pacient konzultovaný. Pre ministerku zdravotníctva je podstatné, aby pacient na akomkoľvek území Slovenska mal komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ píše v stanovisku Eliášová.

Onkologických pacientov z roka na rok pribúda

Národný onkologický ústav v Bratislave každoročne zaznamenáva enormný nárast počtu pacientov. “ V roku 2017 sme mali napríklad o takmer 600 príjmov viac (celkovo 8 800) ako v roku 2016. Predpokladom je, že tento počet bude koncom roka 2018 ešte vyšší aj v dôsledku nárastu počtu onkologických ochorení v rámci populácie Slovenska. Rovnako evidujeme extrémne vysoký nárast počtu pacientov, ktorí navštívili ambulancie na Oddelení ambulantnej chemoterapii,“ uvádza sa v stanovisku NOÚ. Vlani ich počet dosiahol 70-tisíc, čo je v porovnaní s rokom 2012 nárast takmer o 15-tisíc.

Čakacia doba na operáciu je v súčasnosti sedem týždňov. V rámci rozsiahlych zákrokov pacient čaká štyri až päť týždňov.

Vybavenie izby v NOU Bratislava, zdroj: TASR | Foto: TASR

Ministerstvo zdravotníctva je pripravené Národný onkologický ústav v plnej miere podporovať, napríklad aj formou investície cez kapitálové výdavky na rekonštrukciu či prístrojové dovybavenie. Ak to bude potrebné, rezort pristúpi aj k riešeniu siete onkologických pracovísk.

Môže vás zaujímať

Juraja Novockého vymenovali za európskeho prokurátora