Jednou vetou

Náš rozprávkový poklad majú už aj v Lotyšsku

Dobšinského rozprávky sa stali súčasťou Lotyšskej národnej knižnice, Riga 11. 6 2018

foto: NR SR

Špeciálna edícia trojzväzkového diela Prostonárodných slovenských rozprávok od Pavla Dobšinského sa stala súčasťou Národnej lotyšskej knižnice. Ako dar toto dielo venoval predseda NR SR Andrej Danko, ktorý je na dvojdňovej oficiálnej ceste v Lotyšskej republike. Národnú radu Slovenskej republiky zastupujú na tejto návšteve aj podpredsedovia Martin Glváč a Béla Bugár.

Ľudová slovesnosť, ktorá odráža myslenie, cítenie a autentickosť slovenského národa zaujali Pavla Dobšinského, evanjelického farára, ale aj pedagóga, spisovateľa, básnika, prekladateľa a významného folkloristu, ktorý žil a tvoril v 19. storočí. Okrem iných aktivít sa venoval ľudovej slovesnosti, zbieral piesne, príslovia, porekadlá, hádanky, obyčaje a povery.

Aj na ich základe zozbieral a zapísal rozprávky, ktoré sú dnes naším slovenským národným bohatstvom. Rodili sa v období vrcholiaceho národného útlaku a v tom čase boli jedným z momentov, ktoré podčiarkovali existenciu slovenského národa.

Parlamentná delegácia v Lotyšsku. Tento darček tam prinesú.

„Toto dielo je slovenským národným kultúrnym dedičstvom. Odráža stáročné skúsenosti našich predkov a zároveň zrkadlí život slovenského ľudu. Prostonárodné slovenské rozprávky jednoducho patria k nášmu slovenskému národu, som rád, že pri tejto príležitosti môžem odovzdať do fondu Lotyšskej národnej knižnice kompletné vydanie s ilustráciami Martina Benku, slovenského národného umelca, maliara a grafika, ktorý je zakladateľskou osobnosťou moderného slovenského výtvarného prejavu.“ Povedal pri slávnostnom odovzdaní daru predseda NR SR Andrej Danko.

Lotyšská Národná Knižnica v Rige

V prvý deň parlamentná delegácia navštívila aj centrálu leteckej spoločnosti airBaltic, kde sa stretla aj s prevádzkovým riaditeľom spoločnosti a členom predstavenstva Martinom Sedlackým, ktorý je najvyššie postavený Slovák v rámci leteckých spoločností na svete. Vďaka diplomatickým aktivitám nášho zastupiteľského úradu vznikla historicky prvá pravidelná letecká linka Riga-Poprad- Riga v zimnej turistickej sezóne.

Keďže najvyšší lotyšský vrch Gaizinkals meria iba 311, 94 m, je linka pravidelne vyťažená lyžiarmi najmä z Lotyšska, ale aj ostatných pobaltských krajín. Vďaka novej linke vzrástol počet turistov z Pobaltia v regióne Tatier. Počas štyroch úspešných zimných sezón (2014/15 – 2017/18) využilo spojenie Riga-Poprad-Riga celkovo 8141 cestujúcich, z čoho bolo 6534 turistov, ktorí uskutočnili v regióne Vysokých a Nízkych Tatier celkovo 22 202 prenocovaní.

Andrej Danko, Béla Bugár, Martin Glváč v rozhovore s Martinom Sedlackým, Riga 11. 6. 2018

„Prínosom pravidelnej sezónnej linky je útrata, ktorú realizovali turisti v regióne a ktorá je celkovo vo výške viac ako 2 000 000 €, čo priamo podporuje zamestnanosť a rozvoj služieb v regióne.“ Poznamenal predseda parlamentu Andrej Danko.

Dovolenka v Chorvátsku? Na týchto miestach pomôžu aj slovenskí policajti

Predsedu parlamentu ešte čaká rokovanie s prezidentom Lotyšskej republiky Raimondsom Vejonisom, ako aj predsedníčkou Parlamentu Lotyšska Inarou Murniece. Parlamentná delegácia bude zajtra aj pri podpise Memoranda o porozumení medzi Národným ústavom detským chorôb v Bratislave a Detskou univerzitnou nemocnicou v Rige. V memorande si obe strany dohodnú spoluprácu v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a aj sa dohodnú podmienky o zabezpečení cirkulácií lekárov vedecko-výskumnej činnosti.

Predsedníčka parlamentu Lotyšska – Ināra Mūrniece a predseda NR SR Andrej Danko, Riga 11. 6. 2018

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky