Jednou vetou

Návrh etického kódexu poslanca ešte stále nepredložili na rokovanie

ilustračné foto

Foto: M. Psota, hlavne.sk

Etický kódex poslanca Národnej rady (NR) SR zatiaľ na rokovanie pléna nebol predložený. Nie je isté, či sa bude o ňom diskutovať ešte v tomto volebnom období. Pre TASR to uviedla Kancelária NR SR.

Pôvodný návrh etického kódexu pripravovala pracovná skupina, pred rokom ho predstavil kancelár NR SR Daniel Guspan. S jeho obsahom nesúhlasil napríklad poslanecký klub SaS. Opozičných poslancov Guspan v septembri tohto roku opätovne vyzval na doručenie svojho stanoviska.

Návrh etického kódexu hovoril o dodržiavaní poslaneckého sľubu, ochrane dobrého mena Slovenska, zákaze prijímania darov, o odievaní a slušnom prejave, tiež o tom, že poslanci sa majú správať tak, aby sa vyhli klientelizmu či korupcii, ale aj hádkam a fyzickým útokom v pléne. Opozícia mala k návrhu výhrady.

FOTO A VIDEO: SaS schválila kandidátku Sulíka, nie sú na nej ľudia okolo Galka

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej má návrh kódexu nekvalitne spracovaný obsah. „Nehovorí nič o konflikte záujmov, kedy sa v ňom poslanec ocitá alebo o dôležitosti lobingu. Sú tam napríklad veci typu, ako sa obliekať,“ odpovedala pre TASR na otázku, prečo návrh odmietli. Blahová dodala, že poslanecký klub pripravuje svoj návrh kódexu.

Etický kódex poslanca môže schváliť parlament uznesením. Aktuálne je podľa rokovacieho poriadku NR SR poslanec povinný sa pri výkone svojej funkcie správať v súlade so zásadami slušného správania a dobrých mravov a dodržiavať ústavu, zákony a prípadný etický kódex poslanca.

VIDEO: Takto chcú spolupracovať v budúcej vláde? Matovič s Hlinom po sebe zase prskali

„Je však na poslancoch, ktorí nesú zákonodarnú iniciatívu, rozhodnúť o ďalšom postupe pri prijímaní etického kódexu, respektíve o tom, či bude predložený a schválený ešte v tomto volebnom období,“ reagovala Kancelária NR SR na otázku, či sa budú poslanci návrhom zaoberať.

Vypracovanie etického kódexu považuje za mimoriadne dôležité odporúčanie pre Slovensko aj Skupina štátov proti korupcii (GRECO), ktorá je protikorupčným orgánom Rady Európy.

Truban vyčítal Dankovi podporu vlády, ten kritizoval drogy a liberalizmus

Etický kódex mal pôvodne prísť spolu s novelou zákona o konflikte záujmov. Zmeny v zákone o konflikte záujmov napokon prijal parlament v januári tohto roka. Verejní funkcionári sa podľa neho majú pri vypĺňaní majetkových priznaní držať nových pravidiel, zákon sa po novom vzťahuje na viac verejných funkcionárov. Zmeny sa týkajú aj spôsobu ich pokutovania.

Témou etického kódexu, ale aj disciplinárneho konania či výrokovej imunity poslancov sa zaoberalo aj tohtotýždňové spoločné rokovanie partnerských výborov NR SR a Senátu a Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR. Touto problematikou sa v národnej rade zaoberá mandátový výbor, ale aj výbor pre nezlučiteľnosť funkcií či ústavnoprávny výbor.

Môže vás zaujímať

NKÚ: Dlh za rekonštrukciu zimného štadióna riešila Bratislava nezákonne