Jednou vetou

Návrh na zavedenie trinástych dôchodkov prešiel do druhého čítania

ilustračné foto

Foto: M. Psota, hlavne.sk

Návrh na zavedenie trinástych dôchodkov parlament posunul do druhého čítania. Prerokovanie návrhu novely zákona o sociálnom poistení v druhom čítaní podporilo 86 poslancov, žiadny zákonodarca nebol proti, ani sa nezdržal hlasovania.

Okrem poslancov za strany Smer-SD, SNS a ĽSNS návrh novely zákona do druhého čítania posunuli aj poslanci za hnutie Sme rodina. Poslanci, ktorí sa v sobotňajších parlamentných voľbách uchádzajú o hlasy voličov na kandidačných listinách strán Za ľudí, SaS, PS/Spolu a KDH, sa na hlasovaní nezúčastnili.

Od decembra tohto roka by sa mal na Slovensku zaviesť trinásty dôchodok pre všetkých penzistov. Ten nahradí doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura.

Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok bude Sociálna poisťovňa vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku. Všetci starobní dôchodcovia by mali dostávať trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie.

Výdavky na vyplácanie trinástych dôchodkov majú v tomto roku dosiahnuť 589 miliónov eur ročne. Po odpočítaní 147 miliónov eur, ktoré sa usporia na zrušených vianočných príspevkoch, tak čisté výdavky na trináste penzie predstavujú 442 miliónov eur.

Poberatelia ostatných druhov dôchodkov by mali dostávať vždy v decembri trinásty dôchodok vo výške, ktorá zodpovedá priemernej sume daného druhu dôchodku. Pri predčasných dôchodcoch má ísť o 433 eur, invalidných penzistoch s mierou postihnutia nad 70 percent 380 eur, invalidných dôchodcoch pri miere postihnutia do 70 percent 209 eur, vdovy majú poberať trinásty dôchodok v sume 263 eur, vdovci 208 eur a poberatelia sirotských dôchodkov 138 eur. Trinásta penzia pre poberateľov sociálnych dôchodkov má dosahovať 255 eur a invalidných dôchodcov z mladosti 281 eur. Nárok na trinástu penziu má mať 1,42 milióna dôchodcov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky