Jednou vetou

Návrh Smeru o voľbe ústavných sudcov v Moste-Híd neprejde, povedal Bugár

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Foto: TASR

Návrh Smeru-SD, aby ústavných sudcov volil priamo parlament ústavnou väčšinou bez toho, aby potom o kandidátoch rozhodoval aj prezident SR, klubom Most-Híd neprejde. Povedal to predseda Mosta-Híd Béla Bugár na tlačovej konferencii v bratislavskej centrále strany.

aktualizované: 11:45

„Takéto zásadné zmeny sa nedajú urobiť pár mesiacov či týždňov pred takouto dôležitou voľbou. U nás to vyzerá tak, že to nemá šancu prejsť,“ uviedol Bugár.

Smer-SD chce, aby ústavných sudcov volil priamo parlament

Neočakáva, že by to viedlo ku koaličnej kríze. „Toto nie je v programovom vyhlásení vlády (PVV), takže ideme podľa koaličnej zmluvy a tak, ak niekto navrhne niečo, čo nie je v PVV, musí s tým súhlasiť každý koaličný partner,“ uviedol.

Zmena Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR sú v druhom čítaní, poslanci k nim môžu prinášať pozmeňujúce návrhy. Vládny Smer-SD avizoval, že navrhne, aby parlament nevolil kandidátov na ústavných sudcov, ako je to v súčasnosti, ale aby priamo volil ústavných sudcov aspoň 90 hlasmi. Kandidát, ktorý by získal ústavnú väčšinu, by sa automaticky stal ústavným sudcom.

Ústava sa nedá meniť, že niečo vymyslíte na pive, tvrdí Remišová

V súčasnosti predkladá parlament zvolených kandidátov prezidentovi SR a ten z nich vyberá a menuje ústavných sudcov. Prezident Andrej Kiska považuje tieto úvahy za nebezpečné a zdôrazňuje potrebu systému bŕzd a protiváh.
Novely predložil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), predchádzajú veľkej personálnej obmene ÚS SR. Gál upozorňuje, že pokiaľ sa parlament na zmene pravidiel nedohodne, deväť z celkovo 13 ústavných sudcov, ktorým sa vo februári 2019 končí funkčné obdobie, sa bude voliť po starom. Minister považuje súčasný stav za nevyhovujúci a verí, že sa podarí nájsť zhodu na nových pravidlách.

Na zmenu ústavy bude koalícia potrebovať aj podporu opozície. OĽaNO v reakcii na zámer Smeru-SD uviedlo, že jeho kľúčovou požiadavkou je, aby ústavní sudcovia boli volení ústavnou väčšinou tak, ako odporúča Benátska komisia. Predsedníčka klubu Veronika Remišová zároveň kritizovala postup Smeru-SD, ktorý prichádza s návrhom na poslednú chvíľu. Alojz Baránik z SaS o návrhu Smeru-SD povedal, že Slovensko sa jeho predložením ocitá na zásadnej križovatke, kde sa rozhoduje, či bude smerovať k demokracii a právnemu štátu alebo do autoritárneho štátu.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra