Jednou vetou

Navrhovaná dohoda OSN nezbaví svet jadrových zbraní, Slovensko ju nepodpíše

Organizácia spojených národov

Foto: TASR/AP

Slovensko nepodpíše novú navrhovanú dohodu o zákaze jadrových zbraní. Pre TASR to potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR) Peter Susko.

Slovenská pozícia k jej podpisu vychádza zo spoločného stanoviska členských krajín NATO – podporuje jadrové odzbrojenie a kontrolu jadrových zbraní na základe už existujúcej Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) z roku 1968.

Jadrová energia na mierové účely

„Tá by mala naďalej byť základným kameňom celosvetového režimu nešírenia jadrových zbraní, nevyhnutným základom pre uskutočňovanie odzbrojenia a dôležitým prvkom rozvoja využívania jadrovej energie na mierové účely. Máme za to, že navrhovaná dohoda, napriek vysokým ambíciám, svet jadrových zbraní nezbaví, a to hneď z niekoľkých dôvodov: od jej neakceptácie žiadnou z jadrových krajín cez neexistenciu verifikačného mechanizmu až po spochybnenie citlivo vyskladaných mechanizmov existujúcej NPT,“ uviedol Susko.

V júli 2017 schválilo na záver Konferencie OSN o príprave medzinárodnoprávneho nástroja na zákaz jadrových zbraní celkovo 122 krajín dohodu o zákaze jadrových zbraní (tzv. zákazová zmluva – Ban Treaty). Za prijatie dohody však nehlasovala ani jedna z jadrových veľmocí.

Prví ju podpísali Brazílčania

Štáty sveta v stredu začali dohodu podpisovať. Podporuje ju približne sto krajín, avšak jadrové veľmoci sa na nej nechcú podieľať. Prvým, kto ju na slávnostnej ceremónii v newyorskom sídle OSN podpísal, bol brazílsky prezident Michel Temer. Očakáva sa, že v prvý deň ju podpíše 51 krajín.

Generálny tajomník OSN António Guterres označil zmluvu za dôležitý krok smerom k svetu bez jadrových zbraní. Dohoda vyžaduje od všetkých krajín, ktoré ju ratifikujú, že nebudú vyvíjať, testovať, vyrábať či inak zaobstarávať, vlastniť alebo hromadiť jadrové zbrane „za žiadnych okolností“.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky