Návrhy ministerstiev ohľadom dlhodobo chorých predstavujú dobrý začiatok

Mária Lévyová

foto: TASR - Milan Kapusta

Čiastkové opatrenia a základy starostlivosti o dlhodobo chorých ľudí, zahrnuté v návrhu novelizácie zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z dielne ministerstiev zdravotníctva a práce, predstavujú dobrý začiatok. Povedala prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová.

Opatrenia, prepájajúce zdravotnú a sociálnu starostlivosť, podľa nej môžu byť prospešné pre mnoho pacientov a ich rodiny.

Spôsob zaisťovania majetku by sa mal upraviť

„Každý hovorí, že starých pribúda, ale nejde len o starých ľudí, ale tiež o postihnuté deti, ľudí v bdelej kóme, úrazy… Nikdy nevieme, koho sa to dotkne,“ hovorí Lévyová.

Návrhy podľa nej vznikali ako kompromis medzi oboma ministerstvami a pri ich príprave bola aj AOPP. Zatiaľ sa však nepodarilo vytvoriť samostatný zákon, ktorý by ešte viac špecifikoval zmeny v tejto oblasti a zjednocoval systémy jednotlivých ministerstiev.

„Určite budeme sledovať situáciu aj naďalej a trvať na prepojení. Bez týchto malých posunov sa z miesta nepohneme,“ tvrdí Lévyová.

„Už sa objavujú aj hlasy, že nemáme odkiaľ zobrať 16-miliónové krytie, ktoré treba na komplexné zmeny,“ doplnila.

Verí, že finančné zdroje sa nájdu v rámci vnútorných rezerv a vďaka ďalším krokom vlády, ktoré by mali viesť k tomu, aby štát dokázal poskytovať lepšiu dlhodobú starostlivosť.

M. Lajčák so S. Blokom sa zhodli na potrebe prinavrátiť občanom dôveru v EÚ

„V rámci nášho poradenstva sa nás množstvo ľudí pýta, čo majú robiť, keď po troch týždňoch prepúšťajú ich príbuzných z nemocnice. Čakacie doby zariadení dlhodobej starostlivosti sú niekde dlhšie ako rok,“ priblížila prezidentka AOPP. V neštátnych zariadeniach príbuzní pacientov zaplatia aj 40 eur denne.

„Myslím si, že tých päť eur denne v následnej ústavnej zdravotnej starostlivosti mnohí radi zaplatia,“ zhodnotila Lévyová.

Mrzí ju, že aj v zdravotníctve sa ozývajú hlasy, že zariadenia dlhodobej starostlivosti netreba. „Ľuďom dávame drahé lieky, zachraňujeme ich životy, preberáme ich z bdelých kóm a následne sme povinní sa o nich aj postarať,“ tvrdí prezidentka AOPP.

Ľudia podľa nej volajú po zmenách opatrovateľskej starostlivosti na 24-hodinovú starostlivosť v domácom prostredí, ktorá funguje napríklad v Rakúsku. „Máme ešte pred sebou veľa práce, no netreba zatracovať to, čo je v úvode,“ zhodnotila.

Počas medzinárodnej akcie policajti rozbili gang prevádzačov

Do budúcnosti dúfa, že verejnosť aj kompetentní pochopia, že prepájanie zdravotnej a sociálnej starostlivosti nie je vyhadzovanie peňazí, ale efektívne využívanie finančných zdrojov, šetrenie bolesti a ťažkých sociálnych dôsledkov pre rodiny.

„Ak nemáme zdroje na financovanie tejto starostlivosti, mohlo by na tento účel vzniknúť napríklad pripoistenie. Alebo treba nastaviť iný dostatočný pilier financovania, lebo štát nemôže zatvárať oči pred tým, že dnes ponúka lepšiu starostlivosť súkromné zariadenie sociálnych služieb,“ uzavrela Lévyová.

Návrh novelizácie zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a ďalších právnych noriem prináša rozsiahle zmeny v starostlivosti o dlhodobo chorých.

NÚCEM centrálne vyhodnotí odpovede maturantov v testoch zo slovenčiny

V nemocniciach sa budú môcť doliečovať tri mesiace, za deň pobytu si majú doplácať päť eur, zvyšok uhradia zdravotné poisťovne. V prípade, že sa budú doma o chorých starať ich blízki, budú mať zase po novom nárok na tzv. dlhodobé ošetrovné.

Môže vás zaujímať

Minister Lajčák ocenil štyri slovenské osobnosti a jednu mimovládnu organizáciu