Jednou vetou

Návrhy o voľbe ústavných sudcov nemôžu prísť na poslednú chvíľu, tvrdí Gál

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd)

Foto: TASR

Návrhy na zmenu voľby ústavných sudcov nemôžu byť podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) tvorené narýchlo. Nový návrh z dielne strany Smer-SD sa bude podľa neho prerokovávať na koaličnej rade, diskutovať o ňom plánuje aj s opozíciou.

„Návrhy nemôžu prísť o päť minút 12, je to ústava. To, čo som ja dal na stôl, otvorila pani exministerka Žitňanská už dávno, v roku 2017,“ uviedol Gál po stredajšom rokovaní vlády. Opätovne tak považuje svoj návrh za najvhodnejší. „Návrh, ktorý je v národnej rade, už dozrieval, sedeli sme pri ňom viackrát. Nie je možné, aby boli zmeny schválené narýchlo. Musíme zvážiť rôzne faktory,“ doplnil minister.

Ústavný súd SR pozýva verejnosť na deň otvorených dverí

O novom návrhu budú rokovať aj s opozíciou. „Návrh Smeru bude našou prvou úlohou, ideme rokovať v rámci koalície a potom aj s opozíciou,“ zdôraznil Gál. Povedal tiež, že sa o ňom musí rokovať aj v rámci strany Most-Híd, napriek tomu, že jej predseda Béla Bugár uviedol, že strana návrh nepodporí.

Vládny Smer-SD avizoval, že navrhne, aby ústavných sudcov volil priamo parlament 90 hlasmi. Kandidát, ktorý by získal ústavnú väčšinu, by sa automaticky stal ústavným sudcom. Prezident by tak už zvolených sudcov nevymenovával. Podľa aktuálnych pravidiel parlament volí kandidátov, predkladá ich prezidentovi SR a ten z nich menuje tých, ktorých vyberie.

Smer-SD bude pri zmene voľby sudcov ÚS rešpektovať rozhodnutie NR SR

Premiér Peter Pellegrini po rokovaní vlády v súvislosti s týmto návrhom povedal, že Smer-SD bude pri zmenách pravidiel voľby ústavných sudcov rešpektovať rozhodnutie Národnej rady SR. Úvaha podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer-SD) bola však podľa neho na mieste. „Tá úvaha bola správna, ale nenašla podporu. Preto sme pripravení rešpektovať rozhodnutie národnej rady,“ uviedol premiér.

Zmena Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného (ÚS) SR sú v druhom čítaní. Poslanci môžu prichádzať so zmenami, ktoré by do noviel chceli zapracovať. Minister Gál chce skvalitniť proces výberu kandidátov na ústavných sudcov. Dosiahnuť to mieni sprísnením kvalifikačných predpokladov na ich vymenovanie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky