Jednou vetou

Návšteva Ľ. Laššákovej v Srbsku podporila tradície tamojších Slovákov

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková

foto: TASR

Podpora jazykových a kultúrnych tradícií slovenskej národnostnej menšiny vo Vojvodine bola cieľom návštevy ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) v Srbsku. Uskutočnila sa pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa materinského jazyka v Kovačici. Informoval hovorca rezortu kultúry Peter Hajnala

Bugár sa prezidentskej kandidatúry nevzdá, pôjde až do konca, skonštatoval Hrabko

Ministerka Ľubica Laššáková na úvod pracovnej cesty podporila propagáciu spisovného slovenského jazyka a jazykovej kultúry medzi srbskými krajanmi. Na otvorení osláv Medzinárodného dňa materinského jazyka UNESCO v Kovačici pripomenula dôležitosť slovenčiny.

„Na Slovensku aj v Srbsku je kultivovanie materinského jazyka považované za prejav svojbytnosti, národného povedomia a hrdosti malých národov,“ zdôraznila vo svojom príhovore ministerka, ktorá sa stretla aj so srbským ministrom kultúry Vladanom Vukosavljevičom.

Hlavnou témou ich stretnutia bola podpora kultúrneho dedičstva slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku.

Laššáková požiadala srbského kolegu o podporu zápisu Slovenského insitného umenia v Srbsku do listiny nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, keďže sa podľa nej vďaka svojmu autentickému a jedinečnému výtvarnému výrazu stalo „svetovým fenoménom“.

Nenávistný súboj Fica a Kisku: Zastrašovanie, vydieranie a hnev!

Na stretnutiach s predsedom vojvodinskej vlády Igorom Mirovičom a primátorom Nového Sadu Milošom Vučevičom Laššáková diskutovala o vybudovaní Slovenského kultúrneho centra v Novom Sade, ktorého súčasťou budú inštitúcie ako Národnostná rada, Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov či miestny odbor Matice slovenskej.

S predsedníčkou Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Libuškou Lakatoš ministerka rokovala o intenzifikácii vzťahov v oblasti kultúry.

V súvislosti s možnou spoluprácou pri digitalizácii takmer 100-ročného vojvodinského archívu pozvala Laššáková riaditeľa Archívu Vojvodiny Nebojša Kuzmanoviča na augustové oslavy SNP. Počas nich by sa podpísala dohoda o spolupráci medzi Archívom Vojvodiny a Múzeom SNP v Banskej Bystrici.

Ministerka navštívila aj Slovenský kultúrno-umelecký spolok Janka Čmelíka v Starej Pazove a výstavu „Kreatívna ekonomika insitných slovenských maliarov zo Srbska“ v Galérii Babka Kovačica.

Prezidentskí kandidáti: Týmto nás lákajú v kampaniach!

Stretla sa i s prapravnučkou Pavla Dobšinského Máriou Juranji a insitnou maliarkou Evou Husárikovou, ktorá bude organizáciou UNESCO 21. februára 2020 v Paríži vyhlásená za nositeľku tradičných vedomostí slovenského insitného umenia v Srbsku.

Môže vás zaujímať

FOTO: Odbehol si na pol hodinku