Jednou vetou

Návštevnosť Slovenska v roku 2018 stúpla o 4,1 % na 5,6 mil. turistov

Ilustračné foto

foto: TASR

Návštevnosť Slovenska v roku 2018 stúpla o 4,1 %, celkový počet návštevníkov dosiahol 5,6 milióna. Z toho bolo podľa Štatistického úradu SR 3,3 milióna domácich návštevníkov, čo predstavuje medziročný nárast 4 %. Uviedol to v stredu prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

„Top lokalitami boli v roku 2018 Bratislava, Poprad, Liptovský Mikuláš, Žilina a Košice a najnavštevovanejším krajom bol Žilinský kraj s 738.000 návštevníkmi,“ konštatoval. Celkový počet prenocovaní v roku 2018 bol 15,5 milióna (nárast 3,9 %) a počet prenocovaní domácich návštevníkov 9,8 milióna(+ 3,3 %). Služby cestovných kancelárií využilo 68.842 Slovákov, pri celkovom počte 351.321 pobytových dní.

Najvyhľadávanejšou destináciou v cestovných kanceláriách bolo Turecko (107.033 osôb) s nárastom o 78 % v porovnaní s rokom 2017. „Turecko ponúka širokú škálu hotelov s komplexnými službami, výhodou je aj krátky dolet 2,20 hodiny,“ uviedol prezident SACKA. Na druhom mieste bolo Chorvátsko (94.774 osôb), Grécko (79.279 osôb), Taliansko (67.334 osôb) a Bulharsko (65.517 osôb).

Podmienky na turistiku v Nízkych Tatrách sa podľa HZS výrazne zlepšili

Berkes v súvislosti tzv. uzemnením lietadiel Boeing 737 MAX povedal, že došlo k preskupovaniu letov, k niektorým zmenám termínov zájazdov aj k zrušeniu letov. „Následkom toho môžeme predpokladať asi 15 % zníženie plánovaných kapacít a očakávať zníženú ponuku last minute zájazdov,“ uviedol. Za udalosť sezóny považuje otvorenie letiska v Piešťanoch s charterovými letmi do Turecka.

Podľa predsedníčky Klubu incomingových kancelárií Jitky Spillerovej bol rok 2018 úspešný, v počte turistov porovnateľný s rokom 2017, ale s vyššími tržbami. To znamená, že stúpol dopyt po drahších produktoch a hoteloch vyššej kategórie. „Turisti k nám môžu priletieť už nielen vďaka nízkonákladovým spoločnostiam, ktoré prijíma bratislavské letisko, ale zvýšený prílet turistov je aj vďaka rozvíjajúcemu sa letisku v Košiciach,“ povedala s tým, že najdlhšie v SR pobudnú českí turisti s priemernou dĺžkou pobytu 4 dni.

VIDEO: Nemecký turista spozoroval pri Makarskej žraloka mako

 Veľký záujem majú podľa nej jednodňoví návštevníci z USA a Austrálie, ktorí pricestujú do Bratislavy po Dunaji loďou, nemeckí turisti preferujú hlavné mesto, Vysoké Tatry a Spiš. „V minulom roku vzrástol opäť záujem Ukrajincov o pobyty na Slovensku aj vďaka tomu, že už nepotrebujú víza. Priemerná dĺžka ich pobytu je na úrovni 3 dní,“ konštatovala Spillerová.

 „Naďalej si myslíme, že zrušenie Slovenskej agentúry pre cestovný ruch nepomohlo skvalitneniu propagácie SR v zahraničí. Na druhej strane treba oceniť aktivity oblastných organizácii cestovného ruchu, ktoré sa svojimi marketingovými aktivitami snažia zviditeľniť regióny a zvýšiť ich návštevnosť,“ dodala predsedníčka Klubu incomingových kancelárií.

Výhľad na rok 2019 je podľa predstaviteľov SACKA optimistický, priebeh sezóny pozitívne ovplyvnil aj hokejový šampionát v Bratislave a Košiciach. Očakávajú, že bude pokračovať trend z roku 2018 v podobe upokojenia atmosféry v niektorých zahraničných destináciách.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky