NCZI nezabúda na diskusiu o detských občianskych preukazoch, tvrdí Blaškovitš

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš

Foto: TASR

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) nezabúda na diskusiu o elektronických občianskych preukazoch pre deti. Tvrdí to šéf NCZI Peter Blaškovitš. Zatiaľ je však podľa neho predčasné hovoriť o tom, kedy by sa mohli začať vydávať, rovnako je podľa neho priskoro hovoriť o otázke možného spoplatnenia.

Detské občianske preukazy majú slúžiť na identifikáciu v rámci elektronického zdravotníctva. Podľa Blaškovitša by mali mať formu klasického občianskeho preukazu. Vyrobiť by sa mali dve verzie, jedna s fotografiou a druhá bez.

Preukaz bez fotografie by sa mal vydávať deťom do 15 rokov. „Verzia s fotografiou by sa mala dať vybaviť na krátky čas, v rámci EÚ by mohol slúžiť ako cestovný doklad namiesto pasu,“ vysvetlil Blaškovitš. Rokovania o tejto téme prebiehajú s ministerstvom vnútra.

Poistenci majú pre potreby elektronického zdravotníctva využívať občianske preukazy s elektronickým čipom. Štát však stanovil prechodné obdobie do roku 2021, kedy sa môžu pacienti preukázať s preukazom poistenca. Do tohto termínu treba podľa Blaškovitša vyriešiť aj preukazovanie starších občanov, ktorí majú občianske s neobmedzenou platnosťou.

O pár mesiacov má hovoriť pred poslancami opäť

Blaškovitš hovoril o ezdraví v stredu pred poslancami v parlamentnom zdravotníckom výbore. Tí správu o fungovaní elektronického zdravotníctva vzali na vedomie, šéfa NCZI však plánujú o pár mesiacov opäť pozvať. Opozícia ezdraviu vyčítala viacero technických problémov či komplikácie so samotným prihlasovaním. Koalícia zase jeho fungovanie obhajovala.

Rokovanie výboru sa nezaobišlo bez emócií. Do sporu sa dostala Jana Cigániková z SaS a predseda výboru Štefan Zelník (SNS). Cigánikovej sa nepáčilo, že Zelník miestami odpovedá namiesto Blaškovitša a začala kričať. Označila ho za „arogantného blbca“, Zelník jej odkázal, aby si vzala tabletku na upokojenie.

Elektronické zdravotníctvo sa naostro spustilo tento rok. Lekári takisto ako opozícia namietajú viacero technických problémov či komplikácie so samotným prihlasovaním. Pomenované problémy označuje šéf NCZI za detské choroby. Technické problémy nie sú podľa neho plošné, sú riešiteľné a pod kontrolou. Nemyslí si, že štát podcenil situáciu so spustením ostrej prevádzky elektronického zdravotníctva.

Zapojených vyše 8 tisíc ambulancií a cez sto nemocníc

Do ezdravia by malo byť v súčasnosti zapojených vyše 8000 ambulancií a cez 100 nemocníc. Blaškovitš tvrdí, že mnohí lekári si neprevzali zásielky s PIN kódmi napriek tomu, že si predtým prevzali čítačky. Do NCZI sa vrátilo takmer 4000 obálok. NCZI lekárov vyzvalo, aby zásielky, ktoré im opakovanie posiela, prevzali. Bez PIN kódu nie je možné pracovať v systéme ezdravie.

Elektronizácia zdravotníctva prináša elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami, lekárňami. Benefity majú spočívať v lepšom predpisovaní liekov, zabrániť by sa malo i duplicitným či fiktívnym vyšetreniam. Doteraz si vyžiadala 87,8 milióna eur z eurofondov a štátneho rozpočtu.

Ezdravie si však podľa Blaškovitša ešte vyžiada výdavky. NCZI od leta minulého roka hľadá firmu, ktorá za viac ako štyri milióny eur obnoví a kapacitne posilní infraštruktúru systému.

Môže vás zaujímať

Kalavská sa rozhodla, podá demisiu